
Madagaskar

Madagaskar1
Co se ti vybaví, když se vysloví téměř magicky znějící slovo „Madagaskar“? Lemuří král Jelimán, baobaby, červená africká půda, chameleon, černoši, černošky a černošata, rýže, vanilka a pepř, kokosové palmy? Bordel, prach a špína? Neuvěřitelné pláže? Anebo unikátní obrovské žulové stěny Tsaranoro?
„Ambalavao, Ambalavao!“ křičí řidič přepravní dodávky plné lidí, takzvaného taxi-brousse (což bychom mohli přeložit jako „taxi křoví“), a snaží se najít ještě dva cestující, aby plně využil kapacitou svého minibusu pochybného vzhledu. Mezitím probíhá nakládání a přivazování nejrůznější bagáže na střechu, od pytlů rýže, bas s lahváči přes klece s kachnami, pytle uhlí až po nefunkční motorkou. Jízdní řád neexistuje. Jediné dostupné informace o taxi-brousse obvykle jsou přibližná hodina odjezdu a přibližná destinace. Kdy tam taxi dojede a jestli vůbec, o tom můžeš jen polemizovat.
A už je plno, vyjíždíme! Řidič pouští rádio na plné koule, místní folklor, tedy zuk, tsapyky a jim podobné styly muziky, která hraje tak hlasitě, že to saturuje repráky, ale to nikomu zjevně nevadí. Do kopce se autu moc nechce, zato z kopce či po rovině se řítíme téměř rychlostí světla. Všechno se třese – snad se to auto nerozpadne už dnes – snažíme se vyhýbat početným dírám v cestě, slepicím a africkým krávám, tzv. zebu. Hlavně neztratit rychlost.
Občas zničehonic zastavíme – buď jde o zastávky účelové a komerční, kdy je nutné vyložit lahváče na určitém místě, nabrat pytle s kokosem, o kousek dál vyložit nefunkční motorku a na střechu přibrat další pasažéry, nebo zastávky technické, během kterých se opravuje to, co se v autě něco porouchalo. K vidění jsou neskutečné věci – napadlo by tě nahradit chladicí hadici plastovou lahví od Coca-Coly nebo vyměnit gumové tlumiče za bambusové? Taxi-brousse občas zapadne do bahna a to je potom potřeba vše vyložit, vyprostit jej a vše opět naložit. Na programu je také spousta dalších zastávek, jejichž smysl nám naprosto uniká.
Madagaskar2
Při každém zastavení nás obklopí děti a ženy, které se snaží prodat cokoliv, co by si cestovatelé potenciálně mohli koupit. Malgašské smažené bulky z rýžové mouky, smažené ryby, kuřecí stehna, vejce, med, arašídy, dřevo na topení. Všichni lidé se s vykulenými bulvami dívají na nás, na bělochy, pozorují každý náš pohyb a pohled, děti na nás mávají a pokřikují „Salut vazah“ (tedy „Ahoj bělochu“), a když jim zamáváš, rozzáří se štěstím a zeptají se na bonbóny nebo peníze. Snažím se představit si podobnou scénu u nás na vesnici ve Vysokém Potoku – na procházejícího Afričana školáci vracející se ze školní jídelny i štamgasti na hospodské terase střídavě pokřikují: „Ahoj černochu!“ „Hej černochu, jak se daří? Dej mi bonbóny!“ „Dej peníze na pivo!“ „Haló černochu, kam jdeš?“. Docela podivná představa s pejorativním kontextem… Na Madagaskaru si na to ale za pár dní zvykneš. Patří to holt ke zdejšímu folkloru.
Krásné a mohutné Tsaranoro
Tsaranoro se do podvědomí lezců asi nejvíce dostalo, když si tam Adam Ondra mezi dvěma závody světového poháru na pár dní odskočil a neuvěřitelným způsobem prásknul jednu z nejtěžší vícedélek té doby – Though Enough za 8c (Dawn Wall tehdy ještě neexistovala). Většina délek této cesty se pohybuje v osmém stupni, včetně pěti délek okolo 8b/8b+. Adam kromě dvou délek všechno onsightoval a zbytek vylezl na druhý pokus. Lidi, kteří ho pozorovali dalekohledem z kempu Camp Catta, nevěřili vlastním očím a nechápali, s jakou elegancí a rychlostí to vylezl. Předvedl nadlidský výkon, který nemá obdoby, nicméně v té době mu média nepřikládala takovou pozornost a váhu, jakou by si tento peckový výstup zasloužil. Adam je stále nejen prvním, ale také jediným, kdo cestu vylezl. Zeptej se všech, kteří si na této cestě vylámali zuby, jaký to je nářez. U piva se nyní samozřejmě rozvádějí čistě teoretické polemiky, že Adamovi v té době bylo asi 17 let a byl neskutečné vyžle – vážil asi kolem 50 kg – a že dnes je sice samý sval a samá šlacha, ale už je holt těžší, takže kdyby to zkoušel nyní, možná by mu nevydržela kůže na prstech a možná by to se svou aktuální vahou na těch malých krystalech neustoupal. Nicméně pivní polemiky nechme u piva.
Každopádně Though Enough v impozantní stěně Karambony je jednou z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších vícedélek, jaké jsem kdy viděl a také fotil. Bylo mi ctí v roce 2018 fotografovat Melissu Le Nevée a Ninu Caprez při jejich pokusu o první ženský přelez této legendární cesty. Mohl jsem si tedy pěkně zblízka prohlédnout všechny délky a chyty či nechyty, krystalky, zapeklité spáry, mikrolišty a oblé misky ve zcela vertikální, místy mírně převislé stěně.
Naštěstí v Tsaranoru nejsou jen samé extrémní prásky, ale i relativně lehké cesty, kde si může zalézt i „začátečník“ – například nová, dobře odjištěná cesta Sweet Avocado nebo stará, zabijácky odjištěná Alien, případně Alien 2, kde se vybojíš i v pětkovém lezení na sluncem vyhřátých plotnách. Jak už jsem naznačil, zdejší lezení je hodně o jištění. Odlezy mezi osmi až deseti metry nejsou žádnou výjimkou, a to hlavně v lehčím terénu či plotnách. Prvolezci tehdy většinou neměli dostatek materiálu, a tak jím šetřili, aby jim nýty vystačily až na vrchol stěny. Nu a někteří sponzorovaní lezci, kteří většinou mají nýtů dostatek, všem prostě chtějí ukázat, že mají, jak se tak říká, koule a dávají monstrózní odlezy i v relativně těžkém terénu. Výsledek často bývá bohužel zcela jiný: jejich velké koule nikdo neobdivuje a cesty nikdo nepřelézá, ty tak upadají pak do zapomnění, zarůstají pavučinami a nýty reziví.
Celý článek vidí pouze předplatitelé
Odemkni si všechny články zakoupením předplatného. Pokud předplatné máš, přihlas se.
Vyřídit předplatné přihlásit se