3. 2. 2021
zpět na novinky

Martin Feistl přelezl Pray for Power (D13/14)

Vydáno: 3. 2. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Martin Feistl přelezl Pray for Power (D13/14)

Martin Feistl pokračuje ve svém zimním tažení. O famózním prvovýstupu Stalingrad v Karwendelu jsme už psali. Aktuálně Martin vyměnil alpinistické dobrodružství za ryze sportovní záležitost. A že netroškařil, za to mluví už jen obtížnost D13/14! Cesta Pray for Power ve Starzlachklammu (Allgäu) je nejtěžší drytoolovou cestou v Německu a Martinovi se po čtyřech dnech nacvičování podařilo čtvrté opakování tohoto neskutečného převisu.

Martin o přelezu napsal: „Po asi 35 krocích, 9 paragánech, jedné výměně lana k eliminaci tření a osazení dvou nových borháků místo starých nýtů kvůli mým nervům jsem mohl po absolutně katastrofálním prvním pokusu konečně zatnout cepíny do trsů trávy ve výlezu z jeskyně. A to vše v prudkém lijáku a s tak natečenými předloktími, že jsem musel co tři vteřiny měnit ruce na cepínech, až mi jeden nakonec vypadnul. Bez Joachima, který mi cepín hodil zpátky a Amelie, která mě v jeskyni dobrých 30 minut při přelezovém pokusu jistila, bych to nedal. Teď jen musím doléčit poraněný vaz na prstu.“

Zmiňovaná Amelie Kühne (18), německá reprezentantka v lezení, sportovní lezkyně (nejtěžší přelez na skalách 8a+), ale také alpinistka ani ne půl hodiny po Martinovi přelezla v jeskyni cestu Daddy's Little Milling (D11).

Foto: © Felix Bub, © Fabian Weisshaar

Podle: www.bergsteigen.com

Martin Feistl přelezl Pray for Power (D13/14)

Martin Feistl přelezl Pray for Power (D13/14)

Pray for Power byla poprvé vylezena Michim Wohllebenem a ohodnocena jako M13. V roce 2014 se o druhý a třetí přelez postarali naši lezci Lucka Hrozová a Mirek Matějec. Čtvrtý přelez si pak připsal Jeff Mercier, který ale celou cestu přelezl bez paragánů ve stylu DTS a ohodnotil ji jako D14. Paragán, v zahraničí obecně označovaný jako Figure 4, Yaniro nebo pouze čtyřka je lezecký styl, kdy se vždy protilehlá noha pověsí za ruku. Tento styl byl poprvé použit Patrickem Berhaultem v převisu La Loubière a do širšího povědomí se dostal díky fotografii Tonyho Yanira v klíčovém místě cesty Chouca (8a+) v Buoux. Je to běžná technika používaná při těžkém mixovém a drytoolovém lezení jak na skalách, tak i na závodech. Existuje také francouzský styl DTS (dry tooling style) bez paragánů, který je hodnotnější a jsou pořádány i závody DTS, kde jsou paragány zakázané.

Martin Feistl se k hodnocení obtížnosti cesty Pray for Power vyjádřil následovně: „Svůj názor na obtížnost cesty jsem nezveřejnil, protože si myslím, že v oblasti těžkého drytoolového lezení mi nepřísluší něco hodnotit, když o tomhle odvětví lezení toho moc nevím. Ale myslím si, že pokud někdo na skalách vyleze 8b, tak takovou cestu přeleze.“

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu