11. 1. 2021
zpět na novinky

Nejtěžší cesta v Itálii

Vydáno: 11. 1. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Ghisolfi Arco

Dvaceti sedmi letý Stefano Ghisolfi svým prvovýstupem Erebor (9b/+) v Eremo di San Paolo nedaleko Arca vytvořil aktuálně nejtěžší cestu v Itálii. Úspěšný přelez jeho vůbec první vynýtované cesty se mu podařil 8. ledna. Cesta byla udělána v červnu loňského roku pod odborným dohledem Severina Scassy a už tehdy si Ghisolfi uvědomoval, že to bude extrémně náročné, ne-li nemožné.

Ale už po prvních pokusech šlo vidět pokrok. Když pak v Itálii udeřily letní vedra, odcestoval Ghisolfi na sever do chladného Norska, kde jako první zopakoval Change (9b+) od Adama Ondry. Na začátku letošního roku pak přišla se suchou zimou ta pravá podmínka a minulý pátek se mu, po asi tuctech pádů v posledním kroku, podařil RP přelez.

Ghisolfi počítá s tím, že Erebor není plnohodnotným 9b+, protože mu přijde o něco jednodušší než Change a Perfecto Mundo (které zopakoval v roce 2018), ale to nic nemění na tom, že to je pořád nejtěžší cesta Itálie a je na ní po právu pyšný.

Foto: Sara Grippo

Podle: https://www.planetmountain.com

Ghisolfi Arco foto

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu