10. 2. 2021
zpět na novinky

Nová těžká mixová cesta ve Švýcarsku

Vydáno: 10. 2. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Dani Arnold a Roger Schäli vylezli v Lauterbrunnenu cestu Exocet

Známí švýcarští horolezci Roger Schäli a Dani Arnold, poté, co ještě na konci roku stihli prvovýstup Egidius (1300m, WI6+/M7+) v severní stěně Gross Ruchen (3.137 m n. m.) v Glarnských Alpách, vylezli na konci ledna v údolí Lauterbrunnen (Švýcarsko) prvovýstup Exocet (WI6+, M6, A1).

Nová linie Exocet se nachází až úplně na konci údolí ve východním, strmém svahu pod železniční tratí Mürren – Gimmelwald. První dvě šedesátimetrové délky jsou jasné a lehké (WI3 a M3), ale jsou vrcholným zážitkem celé cesty, protože vedou pod charakteristickým zaklíněným balvanem. Podle tohoto vklíněného bloku taky vznikl název této nové cesty, který se odvolává na jinou cestu tohoto jména – Exocet na Cerro Standhart v Patagonii, kterou jak Dani, tak Roger lezli a jejíž první délka vede pod téměř identickým skalním blokem.

Ve třetí délce, začínající v převislém komíně s ne úplně kvalitní skálou se nevyhnuli krátkému úseku technického lezení za použití peckerů (obdoba české jedničkové skoby) a háčků. Tato délka je přivedla do bezpečí malé jeskyňky, kde zřídili štand a pokračovali psychicky nejnáročnější, čtvrtou délkou za WI6+. Danimu, který tuhle délku lezl na prvním, se nepodařilo ani jednou na celých téměř šedesáti metrech zavrtat, což bylo asi dobře, protože led nebyl dostatečně kvalitní, nedržel pořádně na skále a zavrtaný šroub by při případném pádu pravděpodobně strhnul celou ledovou masu dolů. Ale v takových délkách se stejně nepadá! Po dokončení této vyčerpávající délky je čekala poslední pasáž kolmého ledu, fantastický traverz doleva a po pilíři na konec cesty. Zpátky na nástup se dostali po pěti šedesátimetrových slaněních a všechny štandy i slaňáky osadili po jednom nýtu.

Foto: Dani Arnold a Roger Schäli

Více na: www.daniarnold.ch, rogerschaeli.ch

Podle: www.planetmountain.com

Dani Arnold a Roger Schäli vylezli v Lauterbrunnenu cestu Exocet

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu