16. 2. 2021
zpět na novinky

Nové cesty na skále i v ledu

Vydáno: 16. 2. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Nové cesty na skále i v ledu

I na starém kontinentu se stále dají najít nové linie a výzvy, které před tím ještě nikdo nezkusil. A je jedno, jestli je to na sluncem vyhřáté skále nebo třeba v ledu.

O bratrech Enekovi a Ikerovi Pou z Baskicka se dá s klidem mluvit jako o mladších bratrech Huberech. Však jsme o nich psali také v Montaně 1/2020 v rubrice „Sympaťáci roku“. Starší z bratrů Iker (44) je pak považován za jednoho z nejlepších lezců své generace a do lezecké historie se zapsal, už když mu bylo 23 a v roce 2000 se mu podařil třetí přelez cesty Action Directe (11/9a) ve Frankenjuře, legendárního 9a od Wolfganga Güllicha. Od té doby už dvacet let ukazuje, že to opravdu umí jak v těžkých sportovních cestách, tak i ve velkých stěnách a horách, kde realizuje těžké přelezy a prvovýstupy právě se svým bratrem Enekem, a rozhodně zatím nehodlá nijak zpomalovat.

Nyní se Ikerovi podařil další krásný zářez, a to na jeho milované a sluncem zalité Mallorce. Už v roce 2015 zde v 38 letech přelezl cestu Big Man v oblasti Fraguel a ukázal tak světu první 9a+ na tomto krásném středomořském ostrově. Že zde pro něj možnosti zdaleka nejsou vyčerpány dokazuje jeho další přelez v půlce letošního února. Cesta Gran Guggenheim je druhým 9a+ na Mallorce a čeká, až si ji někdo přijede vyzkoušet.

Nové cesty na skále i v ledu

To dva bratranci, jihotyrolští horští vůdci Manuel (33) a Martin (33) Baumgartner si pro změnu stále ještě užívají krásy zimy, která se konečně nevyvedla jen u nás, ale i v celých Alpách, a spolu objevují dosud volné zimní linie. Po prvovýstupu Surprise (WI6+/M6, 300m) na Nasswand/Croda Bagnata v Höhlensteintalu v druhé půlce ledna pokračují ve svém tažení údolím a přidávají hned dva další prvovýstupy, z nichž ten první se může pochlubit pravděpodobně nejkrásnějším výhledem v Dolomitech vůbec. Ledopád Eisradius (WI5, 200m) má sice velice dlouhý nástup a je schovaný hluboko v jednom z postranních údolí Höhlensteintalu, ale po zdolání šesti délek v obtížnosti do WI5 se naskytne fantastický výhled na  Tre Cime di Lavaredo. Po konzultaci s lezci ze Sextenu si potvrdili, že se opravdu jedná o prvovýstup, protože musí být ideální podmínky na to, aby led vypadal tak jako letos, a ty už několik zim nebyly.

Nové cesty na skále i v ledu

Po absolvování cesty Eisradius se Manuel a Martin do údolí vrátili ještě jednou, protože měli vyhlídnutý mnohem ambicióznější podnik, výrazný kolmý rampouch, který podle místních takhle ještě nikdy nenarostl. Do akce se pustili i přesto, že do ledu vytrvale svítilo slunce a protékala jím voda. V klíčové délce dokonce nevěřili šroubům a raději zatloukli skobu. A udělali pravděpodobně dobře. Když o hodinu později slaňovali, tak zjistili, že ledový sloup se zhroutil a už neexistuje. Název cesty je tedy zcela jasný: Last Minute (WI6, 150m).

Podle: www.planetmountain.com

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu