6. 1. 2021
zpět na novinky

Nový sjezd z Monte Blonnière

Vydáno: 6. 1. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Monte Blonnière

5. ledna 2021 francouzští horští vůdci Paul Bonhomme a Vivian Bruchez zrealizovali nádherný a velice obtížný sjezd ve východní stěně Monte Blonnière (2.362 m n. m.) ve Francii. Bonhomme si linie všimnul už před třemi lety, při opakování Les Jardins, linie vedoucí více vpravo, kterou jako první na lyžích sjel Pierre Tardivel, ale vzhledem k tomu, že nová linie má velice komplikované vedení ve stěně, byl nucen trpělivě čekat, dokud nepřišly ideální sněhové podmínky. Na začátku letošního roku to vypadalo velice nadějně a tak se 4. ledna Bonhomme vydal pod stěnu ověřit situaci a příští den velmi brzy ráno už stoupal s Vivianem Bruchezem, s nímž se mu v roce 2018 povedl neuvěřitelný sjezd mýtickou severozápadní stěnou Aiguille Verte, označovanou také jako Nant Blanc v masivu Mont Blancu. Výstup na vrchol Monte Blonnière zabral dvojici pouhé tři hodiny a pak už je čekalo pouze dokončit to, co nazvali Le Jardin Secret (Tajná zahrada). Celá linie sjezdu má 650 m a je na ní pouze jeden 30 m úsek slanění. Celkově sjezd ohodnotili obtížností 5.4 E4. V komentáři po sestupu Bonhomme uvedl: „Lezení nás překvapilo svou obtížností, sjezd byl fantastický a podmínky prostě perfektní.“

video "Le jardin Secret"

Aravis

Aravis je nejdivočejší a nejvyšší skupinou masivu Bornes-Bauges-Aravis. Celý tento horský systém se nachází ve Francii mezi Ženevským jezerem a jezerem Lac Bourget v departementu Horní Savojsko. Tento systém je složen ze tří menších pohoří jež dohromady zaujímají plochu 2800 km². Oblast bývá často nazývána alpskou riviérou pro velké množství jezer, teplé podnebí a mnohdy atraktivní vrcholy. Hlavním stavebním prvkem masivu je vápenec. Nejvyšší horou je Pointe Percée (2.753 m n. m.) ležící v pohoří Aravis v hřebeni Chaine du Reposoir. Samotný Aravis má pak dva hlavní hřebeny Chaine des Aravis (délka více než 30 km) a Chaine du Reposoir (délka zhruba 16 km), kde leží i nejvyšší vrchol Pointe Percée. Tyto rozeklané hřebeny se tyčí přes 2000 metrů nad údolím řeky Arly, která je obepíná na východě. Jedná se o vynikající turistickou a lezeckou oblast jak v létě, tak i v zimě.

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu