1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

O NÁS

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

STRUČNÁ DEFINICE

V češtině nejdéle vycházející lezecký časopis. Necháváme se inspirovat Jiřím Růžičkou a Tomášem Roubalem, a i v uspěchané digitální době se stále ještě pokoušíme vytvářet něco, co vás donutí na chvíli zpomalit a nasát vůni tiskařské barvy.

KDO JSME A PROČ TO DĚLÁME

 

Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.

„Myslím, že je docela příjemné si jednou za dva měsíce přečíst, co kde kdo vylezl, skočil nebo sjel. Ani nemusí být na škodu se dozvědět, co za nové technické finty se vymyslelo, kdo je dělá a za kolik a jak se s nimi zachází, aby se nám při naší zábavné činnosti podařilo ve zdraví dožít alespoň důchodu.“  Napsal Jiří Růžička v předslovu k první Montaně, která vyšla už na jaře roku 1990. A tak jsme tady.

 

 

TI NEJDŮLEŽITĚJŠÍ Z NAŠEHO TEAMU

Eva Bublová
korektury

Tiskařina a pravopis ji provází celým životem. Většinu života prožila v Československu, takže nemívá problémy ani se slovenštinou. Když náhodou něco neví, určitě ví, kam se podívat. Na česky správném obratu "V montblanské žule" si mimoděk vychutnala i takové novinářské eso, jakým je Jakub Turek. 

Iva Reichelová
redigování textů

Přeskupuje, přidává a ubírá písmena ve větách tak, aby výsledný text lahodil čtenářovu oku a uchu. Žije v elektrárně u rybníka, a když může, utíká od slov a monitoru do lesa a do hor.

Ján Vrabec
obrázky a kresby

Neposedný Vrabčák, humorný duch Montany, nejdřív mu učarovaly pastelky a barvy, potom příroda a nakonec došlo až na vertikály. Věří, že s úsměvem jde všechno líp, tak se snaží něco málo přinést i k vám. V podobě původních vtipů, které najdete v každém vydání.

Michaela Homolová
provoz

Předplatné, Horokupectví, faktury, pošta, emaily, podklady k účetnictví. Jedna z mála jistot v jinak chaotické reakci. Spolehlivá, výkonná a tak trochu stranou. Lezení jí lehce zajímá, ale lezce nechápe. Už se nedočkavě "těší" na EET, GDPR a další a další novinky.

Martin Stolárik
šéfredaktor

Šedá eminence stojící za každým číslem Montany od její první do poslední strany. Tvrdě pracující dnem i nocí, bez volného času, stále sledující monitor jednoho ze svých tří počítačů. Nikdo ho pořádně neviděl, nikdo ho pořádně nezná. Je skryt ve stínu severního podhůří Beskyd. Asociální extrovert, milující klid, ticho a samotu hor.

Martina Petrová
grafička

Je s Montanou skoro od jejího vzniku. Prostě srdeční záležitost. Mnohý dodavatel podkladů (obrázků, inzerce atd.) by žasnul nad tím, kdyby se dozvěděl, co všechno bylo potřeba opravit.

Je ráda, že je její obličej nevygooglitelný. Ve volném čase fotí hmyz, obojživelníky, plazy a další krásy přírody.

Petr Piechowicz
fotograf

Spolupráce s Montanou představovala pro jeho vývoj fotografa mezník. Postupně začal spolupracovat na reportážích z lezeckých oblastí celého světa. Dnes je Pepe nestorem lezecké fotografie u nás. Tak trochu v pozadí, ale stále nadšený pro vše, co se týká lezení. Ne vždycky všechno vyjde tiskem tak, jak si původně představoval, ale jeho postřehy, připomínky a obsáhlý archiv jsou pro nás nezbytné.

Tomáš Roubal
vydavatel

Montanu četl od jejího prvního čísla. Když kritizoval její obsah, zaslechl větu: "Můžeš to změnit". Kritikům proto s oblibou nabízí možnost věci zlepšit a opětovně žasne nad tím, jak málo lidí je ochotno podpořit své názory a chopit se šance. Nemá rád řád, systém a pravidelnost, čímž někdy vnáší chaos do chodu celé redakce. Nemyslí to ale zle a jako nedělňátko z toho obvykle nějak vybruslí.