
„Dáváme lanům druhou šanci“

„Dáváme lanům druhou šanci.“
Tak jako v každé výrobní firmě i v Lanexu se při výrobě lan hromadí odpadový materiál. Ekologie, udržitelnost a společenská odpovědnost nám nejsou cizí, a proto jsme se rozhodli s tím něco udělat. Zbytky a krátké délky dynamických lan, které by skončily v odpadu nebo re-granulačním stroji, tak nyní slouží jako elegantní a stylové doplňky. Značka Tendon se snaží razit cestu redukce přebytečného odpadu a dělat tak správný krok k lepšímu životnímu prostředí.
Jak to vše začalo?
Když jsme procházeli útvarem balírny v naší společnosti Lanex, viděli jsme mnoho beden plných spousty metrů dynamických lan, které byly přebytkem z procesu krácení a následného balení v požadovaných délkách. Pestré a krásné barvy byly jedním z faktorů, které v nás vzbudily lítost a myšlenku, že přeci takto skončit nemusí. Ale co s nimi? Napadlo nás vyrobit z těchto zbytků něco, co by si každý lezec mohl sladit se svým lanem. A přesně zde vznikl nápad výroby náramků, opasků a klíčenek.
„Dáváme lanům druhou šanci.“
Dvojnásobná pomoc
Výrobu doplňků z dynamických lan jsme museli outsourcovat, jelikož nedisponujeme potřebnými přístroji pro výrobu a zašití. Pokud máme pomoct přebytečným metrům lan, proč ten dobrý čin nerozšířit o to víc? Chvíle pátrání a hledání nás zavedla do Frýdku-Místku, konkrétně do chráněné dílny Zaffra. To je přesně to, co jsme hledali! „Před necelými třemi lety se na nás obrátila přímo společnost LANEX s nabídkou, zda bychom nechtěli nějak smysluplně využít zbytky lan z výroby, které by jinak skončily v odpadu. Nápad se nám moc líbil, protože jsme nakloněni novým výzvám a tahle nás chytila přímo za srdce. Oslovily nás hravé barvy lan, a také ekologický aspekt takové spolupráce. S nadšením jsme začali vymýšlet, jak vdechnout zbytkům lan nový život, a myslím, že se projekt osvědčuje oběma stranám,“ uvedla spoluzakladatelka a vedoucí chráněné dílny Jana Fajnorová.
Zaffra pracuje s osobami se změněnou pracovních schopností od roku 2015, status chráněné dílny získala o dva roky později. V současnosti sdružuje šicí dílnu, laserové a gravírovací centrum a dílnu pro výrobu reklamních předmětů. Při přijímání nových zaměstnanců se nezabývá jejich případným zdravotním omezením, ale pouze chutí začlenit se do pracovního procesu a schopností vykonávat nějaký druh pracovní činnosti. Momentálně zaměstnává šest lidí se zdravotním postižením, a to především tělesným a sluchovým. Míra postižení je od osob se zdravotním znevýhodněním až po nejtěžší stupeň invalidity.
„Dáváme lanům druhou šanci.“
Krok tím správným směrem – Green Way
Neskončili jsme však pouze u opasků, klíčenek nebo náramků. Stále vymýšlíme nové a nové možnosti, kde využít zbytková lana. Mimo to jsme zavedli také výrobu speciálního lana s čistě přírodní ekologickou impregnací. Neobsahuje perfluorované chemikálie, ale i tak je jeho impregnace pro všechny výkonnostní lezce spolehlivá, a navíc šetrná k přírodě. Náš ekologický aspekt tak přerostl v něco většího, co nyní bereme jako součást naší společnosti, kdy se snažíme všemi silami redukovat odpad a být v maximální míře ekologičtí. Pojmenovali jsme to Green Way, stejně jako produkty, které nesou přidanou hodnotu dvojí pomoci a značí tak naše ekologické smýšlení.
Text: Martin Pluschke, Karolína Stoczková
Foto: Mirek Hodeček