Postcovidová brazilská batacuda aneb zelená kukuřice v Milho Verde
Postcovidová brazilská batacuda 01
Jako malý kluk jsem si každou neděli do nekonečna prohlížel malované dětské atlasy světa, stránku po stránce, světadíl po světadílu. Ke každé zemi byla přimalovaná místní zajímavost, kulturní tradice, přírodní úkaz nebo nějaké typické zvířátko či exotická vegetace. Československá socialistická republika se tam však nedala ani rozpoznat, protože byla malá a z jihojihovýchodu ji utlačoval maďarský guláš, z přímého západu bavorské pivo a ze severu pak polské knedlíky s vodkou, která by se snadno za slivovici zaměnit dala. Jako by nám v tom atlase z nedostatku místa pan malíř nepřiřadil žádnou identitu a všechny věci, na které bychom mohli být potenciálně hrdí, přidělil sousedům… Hajzl jeden!
Zato v Brazílii bylo místa dost. Z nekonečného amazonského pralesa na mě pokukovali a pokřikovali pestrobarevní papoušci s obřími zobáky, u pobřeží zas domorodci tancovali a vrtěli zadky do rytmu karnevalové samby, Pelé v modrých trenýrkách a žlutém triku pobíhal a žongloval balonem mezi kokosovými palmami, pod nimiž se válely krásně opálené Brazilky s Brazilčaty a pozorovaly pokérované rastamany surfující na obrovských vlnách průzračného oceánu. Prostě hustej ráj, všude barvy, muzika, smích, křik, tance, banány, sluníčko a fotbal.
Postcovidová brazilská batacuda 02
Taky v Rusku bylo místa dostatek, ale tam jako by panu malíři došla inspirace nebo si pomíchal štětce, a kromě Kremlu, čapky s rudou hvězdou, jedné matrjošky a pár smrků na Sibiři toho tam už moc nebylo. Naproti tomu Spojené státy americké byly přeplácané vším možným i nemožným, skutečným i neskutečným, vše načechrané v růžové cukrové vatě –šťavnaté hamburgery, nablýskané Cadillacy, kankán, úžasné přírodní parky... Prostě tak přeplácané, že ani indiáni se tam nevešli a raději je přesunuli na Aljašku (asi aby zůstali politicky loajální) a spoléhali na to, že si toho mé pátravé oko nevšimne. Zpětně si uvědomuji, že už v té době šlo o propočítanou mediální manipulaci zaměřenou na průměrně zralé děti mého věku. Tedy už dávno před tím, než se televize a internet staly nekonečnými záchodovými trubkami. Již tehdy pan malíř úspěšně manipuloval mojí zmatenou a přecitlivělou generací.
Celý článek vidí pouze předplatitelé
Odemkni si všechny články zakoupením předplatného. Pokud předplatné máš, přihlas se.
Vyřídit předplatné přihlásit se