The Great Siberian Traverse
The Great Siberian Traverse
Znáš na naší planetě nějaké místo, kde se dá čtrnáct dní po sněžení jezdit v prašanu první lajny? Znáš místo, kde se předpověď počasí dokáže splést o 30 °C? Místo, ze kterého máš při každodenním výšlapu a sjezdu výhled na moře, a přitom ta obrovská vodní plocha mořem vlastně vůbec není? Já jsem jedno takové poznal – hory v okolí Bajkalu.
Než ti začnu vyprávět příběh o naší výpravě do údolí řeky Mamaj u Bajkalu, kde místní mezi horami vytvořili osadu chalup, musím se vrátit do roku 2015. V tomto roce vznikl film The Great Siberian Traverse od světově známé filmové produkce Sherpas Cinema. Film pojednává o cestě tří lyžařů transsibiřskou magistrálou z Vladivostoku až do Moskvy. Během cesty zastavili na třech místech: první zastávkou bylo údolí řeky Mamaj, dále pak lyžařské středisko Šeregeš a třetí pak srub lovce na Uralu. Všude panovaly naprosto fantastické sněhové podmínky a lyžaři se topili v obrovských přívalech sněhu.
2The Great Siberian Traverse
V té době mě nejvíce zaujala druhá zastávka, lyžařské středisko Šeregeš, kde lyžaři ze Spojených států zažili totální sněhovou kalamitu. V každém oblouku jim létal sníh přes hlavu. Scény z filmu mi hodně dlouho nedaly spát. O středisku Šeregeš jsem už delší dobu věděl, ale nikdy mě prakticky ničím nezaujalo – lanovky ze 700 m n. m. do 1300 m n. m, na předpovědích nikdy žádné velké sněžení a webkamery v té době středisko nemělo. A tak jsem ho nechával bez povšimnutí. Najednou ale bylo vše jinak a mě začal tenhle ruský Špindlerův mlýn opravdu velmi zajímat. A to natolik, že jsem poprosil kámoše, ať napíše do Sherpas Cinema, v jakém měsíci cestu z Vladivostoku do Moskvy absolvovali. Kupodivu nám produkce odpověděla. Prý v listopadu. Listopad!? To v Evropě můžeš maximálně tak drhnout ledové plotny na ledovcích.
Bylo vymalováno. Do lyžařského střediska Šeregeš jsme poprvé vyrazili v listopadu 2016. V tomto roce středisko své webkamery bohužel již mělo. Když se na nich deset dní před naším příletem objevily zelené sjezdovky a 12 °C, začali jsme být krapet nervózní. Nicméně jsme vyrazili. Dostali jsme se do destinace, kde se nachází jen tři „zajímavosti“ – důl, vězení a lyžařské středisko. Moc zábavy kromě lyžování nám tohle místo tedy nenabízelo. Naštěstí tam bůh prašanu chodí s železnou pravidelností, a to vždy na začátku listopadu, a přináší studené bílé zlato v množství větším než malém. Během pár dní tam dokáže nasněžit totéž, co v Evropě za měsíc. I když předpověď počasí ukazuje slabé sněžení, může spadnout klidně i půl metru sněhu za noc. Jednou z obrovských výhod lyžování na Sibiři je, že zde sněží za oblevy, když se srazí vlhký teplý vzduch s tím studeným. To je normální i všude jinde na světě, jenže tady v zimě při oblevě teploty prakticky nikdy nestoupají nad nulu a po oblevě přichází studený suchý vzduch, takže tu prachový sníh vydrží opravdu dlouho.
Celý článek vidí pouze předplatitelé
Odemkni si všechny články zakoupením předplatného. Pokud předplatné máš, přihlas se.
Vyřídit předplatné přihlásit se