28. 1. 2021
zpět na novinky

První volný přelez za 8b+ na komín

Vydáno: 28. 1. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Janja Garnbret a Domen Škofic přelézají třinácti délkovou umělou cestu ve Slovinsku

Starý komín elektrárny Trbovlje ve Slovinsku, mimo jiné nejvyšší komín v Evropě, vydával svůj kouř k nebi až do roku 2014, kdy byl odstaven z provozu. Místo zbourání padl komín do oka stavěčům cest IFSC Katje Vidmar a Simonovi Margon, kteří zde vytyčili cestu, která se stala se svými 360 metry nejdelší umělou lezeckou cestou na světě. Ze třinácti délek je nejlehčí za 7b, šest jich je v osmém stupni francouzské klasifikace a nejtěžší je délka desátá za 8b+ ve výšce 257 metrů.

O přelez se jako první pokusili jedni z aktuálně nejlepších sportovních lezců Janja Garnbret a Domen Škofic ze Slovinska. Před pokusem neměli žádnou možnost se s cestou seznámit a ze země mohli vidět pouhých prvních třicet metrů. Přelez jim trval téměř dvanáct hodin.

Pro Janju se jednalo o vůbec první vícedélkovou cestu ve své úspěšné lezecké kariéře: „Před začátkem jsem se upřímně trochu bála. Bála jsem se pádu, který v kolmé stěně může být opravdu nepříjemný, na rozdíl od převislých cest, na které jsem zvyklá, takže mi nějakou dobu trvalo, než jsem se zcela uvolnila a povolila si jít při lezení až na hranici možností.“

Domen na tom byl jen o trochu lépe, protože za sebou měl dosud pouze jednu vícedélkovou cestu: „Komín, to bylo něco zcela jiného, než co jsem kdy před tím lezl. Je to obrovský umělý objekt, který má v sobě určitou mysticitu. Cítil jsem se při lezení velice nesvůj a měl jsem silný strach z neznáma, ale rychle jsme se s komínem spřátelili, protože cesta byla krásně postavená a také náročná. Jakmile jsem se začal soustředit jen na lezení, všechno ostatní šlo pryč a já jsem si to neskutečně užil.“

Při svém prvním pokusu lezli od úsvitu do soumraku, ale výzva byla tak velká, že nedokázali oba přelézt všechny délky vkuse. Pokud jeden spadnul, stále lezli dál, aby si osahali všechny délky a výstup dokončili.

O čtyři dny později, když se vzpamatovali z prožité námahy, se k úpatí komínu vrátili s lehčím vybavením a bohatší o zkušenosti z minulého pokusu a všech třináct délek, aniž by spadli, přelezli za 7 hodin a 32 minut!

Z celého projektu vzniknul v produkci Red Bullu téměř padesátiminutový film.

Foto: © Jakob Schweighofer/Red Bull Content Pool

Janja Garnbret a Domen Škofic přelézají třinácti délkovou umělou cestu ve Slovinsku - foto

Janja Garnbret a Domen Škofic

Janja Garnbret (*1999) je slovinská reprezentantka ve sportovním lezení a velice talentovaná lezkyně na skalách. Leze od roku 2006 a v průběhu své lezecké kariéry získala mnoho titulů na domácích, evropských i světových juniorských závodech a od roku 2015 navázala i na závodech dospělých. Mimo jiné je vicemistryně Evropy, v roce 2016 vyhrála Rock Master a od roku 2016 je několikanásobná mistryně světa. Od roku 2019 má nejvíce zlatých medailí v historii MS včetně mužů, přičemž v tomto roce získala titul mistryně světa v obtížnosti, boulderingu a kombinaci. Na přelomu roku 2017/18 přelezla ve Španělsku dvě cesty obtížnosti 9a - Seleccio Natural a La Fabela pa la Enmienda, obojí v oblasti Santa Linya. V roce 2018 obdržela ocenění „Bloudkova plaketa“, které je nejvyšším slovinským státním sportovním oceněním.

Domen Škofic (*1994) je reprezentant Slovinska ve sportovním lezení a první slovinský vítěz světového poháru v lezení na obtížnost. Je juniorským mistrem světa i Evropy a vítěz Evropského poháru juniorů v lezení na obtížnost. Je držitelem také juniorského titulu v boulderingu z Mistrovství Evropy juniorů. Na skalách má přelezeny tři cesty v obtížnosti 9a+, a to Papichulo v Olianě (2014), Thor's Hammer ve Flatangeru (2016) a Gancho Perfecto v Margalefu (2019). V obtížnosti 9a má od roku 2010 do roku 2020 přelezeno celkem 15 cest, včetně prvovýstupu cesty Umetnost v oblasti Ter, která by měla být aktuálně nejtěžší cestou Slovinska. V roce 2016 taktéž obdržel ocenění „Bloudkova plaketa“.

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu