Prvovýstup na Golgotu

Prvovýstup na Golgotu
Clint Helander z Anchorage na Aljašce uviděl poprvé vysněnou linii spolu se Sethem Holdenem už v roce 2008 a od té doby trval jeho čtrnáct let dlouhý sen. V roce 2010 pak poprvé východní stěnu Mt. Golgotha prozkoumali, ale bez vážného pokusu o výstup. Seth se o několik měsíců později tragicky zabil a Clint se tak ke svému snu vrátil až v roce 2012 spolu s Benem Trockim, aby po dvou délkách kvůli objektivně nebezpečným podmínkám ustoupili. Přesto však v jihovýchodní stěně objevili mohutný kuloár, kterým se v tom roce dostali na dosud neslezený vrchol.
V roce 2016 se Clint spojil s Andresem Marinem z Ouray v Coloradu, ale opět je zastavili špatné podmínky. Náhlý příchod teplé fronty, lavina v základním táboře a týden čekání v provizorním bivaku sestaveném ze zbytků stanu na vyzvednutí. Tým posilněný o Leona Davise se vrátil v roce 2017 a výsledkem bylo sedm délek a zničená mačka, kvůli níž museli opatrně sestoupit. Rok 2018 přinesl další „výlet“ do divokých a nedostupných Revelation Mountains, ale kvůli sněhovým podmínkám si na horu Golgotha ani nesáhli. Nezdolný Clint se však svého snu nevzdal.
Prvovýstup na Golgotu
Clint Helander a Andres Marin se pod Golgotu vrátili v březnu 2022. Z předchozích pokusů už měli oba, a hlavně pak Clint dostatek znalostí a zkušeností, a letos do Revelation Mountains přijel téměř na jisto. Base camp zřídili na ledovci Revelation, kde přistáli a už dopředu se zajistili fixními lany cestu ledovcem Misfit.
Brzy ráno 23. března pak opustili základní tábor a nastoupili do kuloáru, který jasně určoval už před mnoha lety vytyčený směr a po čtyřech velmi technicky náročných délkách zabivakovali v chráněné jeskyni, kterou znali už z roku 2017 a která jako jedno z mála míst na z celé trasy zajišťuje bezpečí.
Prvovýstup na Golgotu
Další den pokračovali k jednomu z klíčových míst v cestě, a to volně visící ledové dýce nad jejich hlavami. U paty ledové délky se povedlo Clintovi prorazit okno ke skále a nesoudržnou ledovou clonu překonal kombinací mixového a technického lezení, přičemž se nevyhnul ani krátkému pádu. Vedení převzal Andreas a dalších několik délek lezli strmými ledy až k místu druhého bivaku – v ledu vysekané římse. Zatímco Andreas organizoval lezecké vybavení a zajišťoval celý bivak, Clint připravoval spaní. Část stanu visela volně přes římsu, při otáčení se Clint špatně šlápnul a už letěl do prázdna. Před fatálním pádem ho zachránila tři metry dlouhá smyce, kterou byl zajištěný. S roztrhaným stanem už se nedalo nic dělat, noc museli strávit bez něj.
Prvovýstup na Golgotu
Třetího dne, po dalších pěti náročných délkách stanuli Clint a Andres na vrcholu Golgoty. Jak už to však při podobných výstupech bývá, vrchol je pouze polovina úspěchu, čekal je náročný a dlouhý sestup, a počasí se začínalo rychle zhoršovat. Sedm slanění do jihovýchodní stěny a rozbitými skalami a sněhy se dostali do hlavního kuloáru, kterým Clint spolu s Benem Trockim vystoupili v roce 2012 poprvé na vrchol. Následoval náročný pochod přes ledovec Misfit a průsmyk do základního tábora na ledovci Revelation.
Prvovýstup na Golgotu
Když před půlnocí do BC dorazili, čekalo je nemilé překvapení. Během tří dnů, co byli ve stěně, jim stihla větrná bouře i s kotvami vytrhal jejich velký kopulovitý stan, ten už nikdy nenašli, a zbytky zásob jídla a vybavení sbírali v okruhu půl kilometru. Ze zbytků bivakovacího stanu a sněhu si vytvořili záhrab, ve kterém přečkali další týden, stejně jako v roce 2016, než je vyzvednul pilot Hesperus air, který je přiblížil k civilizaci a s Trygg Air se pak vrátili do Anchorage.
Prvovýstup na Golgotu
Jednalo se teprve o třetí výstup na Mt. Golgotha. Po prvovýstupu Clinta s Benem v roce 2012 vylezli v roce 2019 napravo od východní stěny novou cestu Slovinci Janez Svoljšak a Miha Zupin. Aktuálně třetí cestu, 1200 metrů dlouhý problém východní stěny Clint Helander a Andres Marin nazvali Shaft of the Abyss (VI AI5R M5 90° Snow A0).
Clint je pravděpodobně velice rád, že se jeho sen konečně splnil, protože poznamenal, že cestování do Revelation Mountains je stále náročnější a mimo jiné také dražší.
Podle: gripped.com