13. 1. 2021
zpět na novinky

Prvovýstup na panenský vrchol v Nepálu

Vydáno: 13. 1. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

LP

Na dosud panenský vrchol nádherné pyramidy Luza Peak v oblasti Khumbu vylezli na konci roku 2020 prvovýstup tři mladí Šerpové Pemba Sharwa Sherpa, Urken Lendu Sherpa a Lhakpa Gyaljen Sherpa z vesnice Phortse. Projekt pracovně nazvaný Luza Winter měli v plánu už dříve, ale realizaci stále bránila jejich pracovní vytíženost. Teprve v loňském roce, kdy došlo ke zrušení téměř všech expedic na osmitisícovky, se mohli tito ještě ani ne třicátníci věnovat také vlastnímu lezení. Všichni tři jsou ve svém věku už ostřílenými himalájisty s celou řadou výstupů jak na kopce nejvyšší v Nepálu, tak třeba i na K2, stejně jako mají za sebou výstupy na nižší známé vrcholy jako Ama Dablam nebo Cholatse. Pemba Sherpa už navíc navštívil také Evropu a ani v Alpách nelenil a podíval se mimo jiné na Ortles, Weisskugel, Grand Paradiso nebo Weisshorn.

Prvovýstup na Luza Peak zrealizovali během týdenní expedice, kdy založili BC ve výšce 4.900 m n. m. a odtud nejprve podnikli pokus v severovýchodně stěně, kde je zaujal výrazný kuloár. S přibývající výškou se však stále zhoršovala kvalita skály a rozhodli se raději s ohledem na velké riziko slanit. Druhou variantu jim poskytla jihovýchodní stěna a následný hřeben. Hned další den po prvním neúspěchu znovu vyrazili a v poledne už stáli na vrcholu a kochali se neskutečným panoramatem s výhledem na Everest, Lhotse, Makalu a Cho Oyu, stejně jako na nižší sedmi a šestitisícové kopce jako Gyajung Khang, Pumori, Changtse, Nuptse, Baruntse, Amadablam nebo Kyajo Ri. K sestupu pak zvolili jihozápadní, velice rozbitý hřeben a do BC dorazili se setměním.

LP2

Phortse je vesnice Šerpů v oblasti Khumbu, která se nachází v nadmořské výšce 3.840 m n. m. a je to vesnice s nejvyšší koncentrací obyvatel na světě, kteří vystoupili na vrchol Everestu. V současné době zde žije 83 lidí, kteří stáli na střeše světa! Každý dům má alespoň jednu osobu, která již dosáhla vrcholu Everestu, přičemž v některých rodinách jsou to až čtyři muži, a toto číslo každým rokem roste. Téměř všichni muži ve věku 16-60 let odcházejí z této vesnice na několik měsíců za prací na expedice a o vesnici se pak pouze starají ženy, děti a starší lidé.

Luza Peak (5.726 m n. m.) leží v oblasti Khumbu, ve stejném horském pásu jako Khumbila, Machhermo Peak, popř. pro našince určité známý Kyajo Ri, kde náš Mára Holeček se Zdeňkem Hákem v roce 2018 přelezli krásnou cestu Momentary lapse of reason. Luza Peak býval dříve zasněženým vrcholem, ale i na něj mají vliv globální klimatické změny a nyní se jedná o exponovaný, čistě skalní štít.

Foto: Pemba Sharwa Sherpa archiv

Podle: https://www.planetmountain.com

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu