Pionýry na Šugnánském Pamíru
Pionýry na Šugnánském Pamíru
Reporty, tzv. otčety, horských klubů z Ruska, Ukrajiny a Běloruska jsou cenným zdrojem informací o horách ve střední Asii, v postsovětském Turkestánu. Tyto reporty je třeba důkladně hledat v hlubinách celosvětové informační dálnice – hesla sice musíš vyťukávat v ruštině a azbuce zároveň, ale k nalezení jsou. Nejinak tomu bylo i při plánování naší výpravy do Šugnánského pohoří, opravdu málo známé části Pamíru.
Za sovětských časů se snad jen z povinnosti uskutečnil výstup na nejvyšší vrchol pohoří, štít Skalistyj (5708 m n. m.), dále průzkum této části Pamíru nepokračoval. Šugnánský Pamír je jednoduše příliš nízký na to, aby přitahoval pozornost tehdejších horolezců. Kdo by přece chodil na pětitisícovky, když se za rohem tyčily tehdy ještě nevylezení sedmitisícoví či šestitisícoví velikáni? V roce 2009 vyrazila ukrajinská výprava do oblasti pětitisícového štítu Rivak nedaleko stejnojmenného jezera a na jeho vrchol úspěšně vystoupila. Poté zase hory na deset let osiřely od vážně míněných výprav a až v roce 2019 provedla ruská výprava Ilji Ovčinnikova důkladný průzkum centrální části pohoří, vylezla na některé nevylezené vrcholy a sedla a zopakovala výstup na štít Skalistyj. A právě její report se stal hlavním vodítkem, podle kterého jsme si mohli díky důkladné fotodokumentaci vybrat potenciální panenské štíty v centrální části Šugnánského Pamíru. Fotografie a popisy doliny Varšez, do které tečou ledovce od nejvyšších štítů pohoří, slibovaly hodnotné a krásné cíle.
Pionýry na Šugnánském Pamíru
Šugnánský hřeben je součást Jižního Pamíru a nachází se mezi severně ležícím Rúšánským hřebenem (nejvyšší vrchol Patchor 6083 m n. m.), od kterého je oddělený silnicí Pamírský trakt i řekou Ghunt, a jižně ležícími hřebeny Iškašimským (nejvyšší vrchol štít Majakovského 6096 m n. m.) a Šachdarinským (nejvyšší vrchol štít Karla Marxe 6723 m n. m.). Obě jižněji ležící pohoří jsou od Šugnánského oddělena řekou Šachdara a silnicí, která vede z Chorogu přes městečko Roštkala až na hlavní Pamírský trakt. Hlavní hřeben pohoří se těší poměrně mohutnému zalednění, které je logicky silnější na severních svazích, a po celé jeho délce se tyčí vrcholy vysoké přes 5000 metrů. Na rozdíl od jiných částí Pamíru nalezneme v Šugnánském hřebeni značné množství velkých jezer, která dle mého názoru nabízí do budoucna obrovský potenciál jako cíle jednoduchých treků dolinami pro méně náročné horaly. Při pohledu na mapu však Šugnánský Pamír nepůsobí nijak lákavě, proto nebýt fotodokumentace v reportech obou dříve zmíněných skupin, kdo ví, zda by mně sem napadlo naplánovat expedici za prvovýstupy. Nakonec se však ukázalo, že klišé „kráse střídá nádheru“ platí měrou vrchovatou a že zdejší hory nabízejí velmi hodnotné cíle i ze sportovního a horolezeckého hlediska. Naše pamírské léto roku 2022 tak patřilo Šugnánu.
Celý článek vidí pouze předplatitelé
Odemkni si všechny články zakoupením předplatného. Pokud předplatné máš, přihlas se.
Vyřídit předplatné přihlásit se