
Sedí hlava Barbarine stále ještě pevně?

Sedí hlava Barbarine stále ještě pevně?
Skalní jehla na Pfaffensteinu je pro horolezce tabu. Někdy však existuje výjimka – i horolezci totiž musí pomáhat a chránit. A co je v nebezpečí? Hlava skalní panny.
Barbarine u Pfaffendorfu je jednou z dominant Labských pískovců. Podle legendy jde o pannu proměněnou v kámen. Místo modlení v kostele šla dívka do Pfaffensteinu sbírat borůvky a matka ji za tuto neposlušnost proklela. Možná došlo i k setkání s lesníkem, kdo ví. Každopádně kletba dívku zasáhla a dnes tak den co den turisté při pohledu z náhorní plošiny stolové hory Pfaffenstein žasnou nad impozantním štíhlým skalním pilířem.
Jednoho zlatavě slunečného říjnového dne je zde však slyšet a vidět něco zvláštního. Vítr unáší jemné údery kladívek směrem k vyhlídce na náhorní plošině a turisté pozorují dva horolezce, kteří visí v lanech a na čtyřicet tři metrů vysoké skále pracují. Oklepou vrcholovou hlavu a fotí. Postarší výletní je v obraze: „Dělají údržbu,“ říká své ženě. Ona mu ve větru špatně rozumí a ptá se: „Cože to mají za družbu?“
Rainer Reichstein z Ochranného svazu Saského Švýcarska, která je vlastníkem náhorní plošiny Pfaffenstein, vysvětluje: „Toto je pravidelný kontrolní výstup na Barbarine. Vzácná událost, protože lezení na kamennou mladou dámu není od roku 1975 povoleno.“ Zákaz lezení byl nutný, protože stabilita, zejména horní části skalní věže, již nebyla jistá. Krásu skály těžce narušily přirozené erozní procesy, údery blesků, chyby při dřívějších opravách a také lezení na tuto čím dál atraktivnější věž.
Po prvovýstupu v roce 1905 se výstup na Barbarine stal pro každého saského lezce nutností. Skalní panně se však krom zástupů horolezců nevyhnuly ani nehody. V září 1921 se blížil 1000. výstup, o který měla zájem trojice horolezců, Ernst Strobel, Kurt Nitzschmann a Arthur Nittel, a proto na vrchol pro jistotu vystoupili hned několikrát. Při 999. výstupu se však stala nehoda – jejich konopné lano se přetrhlo a Strobel se při pádu zabil. Sestup bez lana byl příliš riskantní, a tak zůstali Nitzschmann a Nittel uvězněni na vrcholu. Pověstný tisící výstup si nakonec připsal Alfred Haude, který se odvážil vylézt s navázaným lanem sólo, a horolezce uvězněné na vrcholu zachránil.
Sedí hlava Barbarine stále ještě pevně?
Dne 8. července roku 1924 přibyl druhý výstup, z údolní, exponované strany, který provedl Alfred Herrmann se společníky. Tato cesta za VIIc nebohou Barbarine ještě zatraktivnila. Aby toho nebylo málo, v červenci 1944 udeřil do železné tyče na vrcholu tak silný blesk, že se po vrcholové hlavě rozběhla pavučina jemných prasklin. K renovaci se ale kvůli právě probíhající druhé světové válce přikročilo až v roce 1946, kdy Fritz Scheffler a jeho společníci vrcholovou hlavu uzavřeli betonovou čepicí a celou ji podepřeli.
Na jaře 1964 si vrcholová hlava vyžádala další rozsáhlou renovaci – byla zajištěna ocelovými lany a opět opravena s využitím betonu. S ohledem na stále pokračující intenzivní zvětrávání bylo lezení na Barbarine definitivně zakázáno v roce 1975. V roce 1979 byl celý skalní pilíř rozsáhle renovován pomocí epoxidové pryskyřice.
„Nyní napravujeme škody vzniklé v minulosti,“ říká geolog Reiner Reichstein, sám bývalý velmi aktivní horolezec. Labské pískovce jsou samozřejmě přirozenou erozní krajinou, ve které z geologického hlediska v čase probíhají zvětrávací procesy, které krajinu utvářejí. „Barbarine je vlastně přírodní památka, ke které se chováme jako k památce historické či kulturní,“ říká Reichstein. Kdyby příroda šla dál svou cestou, skála by už dávno ztratila svůj charakteristický tvar. K tomu ale výrazně dopomohl také člověk. Podobný názor zastává Andreas Knaak ze Správy národního parku Saské Švýcarsko: „Pokud jste odhodláni chránit prostředí tak, jak je to v národním parku obvyklé, zavazujete se tím také bohužel k možnému zřícení této unikátní skalní jehly.“
Od roku 1979 se na opravy používá malta a lepidlo – vrcholová hlava byla podložena a opatřena voděodolnou čepičkou z epoxidové pryskyřice, porézní pískovec byl ošetřen chemickým pojivem a zpevněn a každé dva až tři roky horolezci pravidelně kontrolují, zda nedošlo k nějakým významnějším změnám. Celý proces se v průběhu desítek let také pečlivě dokumentuje.
Od roku 2004 veškeré práce organizuje a řídí geofyzik Daniel Flügge. Je členem odboru horolezecké techniky (KTA) v Saském horolezeckém svazu (SBB), pracovní skupině, která je zodpovědná také za údržbu jištění v lezeckých terénech pískovcových skal. Flügge pokaždé žádá saské zemské ředitelství o zvláštní povolení k výstupu na Barbarine. Kontrolní prohlídky musí být prováděny řádně, profesionálně a v souladu se saskými lezeckými pravidly. To mimo jiné znamená, že výstupy se nesmí provádět na mokré skále.
Lanový tým ve složení Dieter Krebs a Matthias Krell běžně leze a pracují v závratných výškách. „Během dřívějších výstupů připravil Dieter Krebs velice solidní zprávu, která představuje velmi dobrý základ,“ pochvaluje si Peter Dommaschk, inženýrský geolog ze Svobodného státu Sasko. Po slanění z vrcholu hlásí Dieter Krebs: „Žádné velké změny jsme nezaznamenali. Pouze na těsnicím spoji na okraji čepičky jsou drobné známky opotřebení.“ Podrobná zpráva bude následovat. Jeho horolezecký parťák Matthias Krell popisuje, jaké měl štěstí, že vystoupil na vrchol Barbarine: „Už jako malý jsem horolezce obdivoval. Splnil se mi dětský sen.“
Celý článek vidí pouze předplatitelé
Odemkni si všechny články zakoupením předplatného. Pokud předplatné máš, přihlas se.
Vyřídit předplatné přihlásit se