
Skialpový deníček paní učitelky

Den první – výstup na Triglavski dom na Kredarici (2515 m n. m.)
Bylo šest hodin ráno a my jsme vyrazili z chladného údolí Krma. Tuleni nám na zmrzlém povrchu kvíleli pod lyžemi. Prvních šest kilometrů bylo bez výhledů, bez stoupání, jen mrazivá tmavá dolina a sem tam kousek lesa. Poté stromy kolem téměř vymizely a svah začal strmě stoupat. Lyže klouzaly po souvislé vrstvě ledu, jeden krok dopředu, dva dozadu. Brzy nám začalo docházet, že harjšajzny jsme s sebou do batohů měli rozhodně přibalit. V tom jsem si všimla něčeho žlutého, vylézalo to asi dva metry ode mě z kosodřeviny. Udělala jsem pár kroků tím směrem a zjistila, že to je cepín. Na okamžik mě polilo horko a rychle jsem si ověřila, že v okolí cepínu nikdo neleží. Dobrý, nejspíš jen někomu vypadl z batohu. Chvíli jsme se dohadovali, co s ním, a nakonec jsme se shodli, že ho vezmeme s sebou na chatu. Tady by ho stejně nikdo nenašel, nevede tudy ani cesta dolů. A pokud si ho na chatě nenajde majitel, pak si ho vezme někdo, komu se bude při výstupu na Triglav hodit. Po dvou hodinách stoupání jsme se konečně dostali do sedla, na sluníčko. Sníh už povolil a pásy přestaly klouzat. Rychle jsme se občerstvili a koukali na svahy kolem nás.
Svítilo slunce, bylo bezvětří a mně ze všech vrstev zbylo už jen termoprádlo. I tak jsem se potila, měla jsem si vzít jen tričko. Všechna ta otevřená větrání jsou k ničemu, vařila jsem se zaživa. S horkem přichází i velká spotřeba vody a po pěti hodinách u mě došlo na krizi. Měla jsem hlad, zásoby jídla jsem dost podcenila a byla jsem v energetickém deficitu. Tenhle stav u mě doma všichni znají, říkáme tomu „hlaďák“. Energie nula, nálada nula a při pohledu do dálky na vrchol kopce, kam jsme se měli dostat, se mi chtělo brečet. Energetické gely jsem zvládla tři během půl hodiny a pro jistotu jsem to zalepila ještě houskou. Jo, fakt to se mnou bylo dost špatné. Sakra, nemají energetické gely fungovat hned? A když si dáš tři, neměly by zabrat ještě třikrát rychleji? Ne, takhle to asi nefunguje. Navíc mi z těch gelů začalo být šoufl.
Skialpový deníček paní učitelky
Hodinky na mém zápěstí ukazovaly, že nám chybí ještě 800 metrů výškových. Vrchol v nedohlednu, jen ten šílený skalnatý kopec před námi. Byla jsem si jistá, že jsme výšlap jednoznačně přepálili a nahoru se v životě nedostanu. A jestli se tam dostanu, tak stejně nevím, jak se odtamtud dostanu dolů. Takhle jsem se v sebelítosti utápěla minimálně půl hodiny, ale pořád jsem u toho šlapala dál. Přece jsem to nemohla přiznat nahlas.
Zlom přišel až v bodě, kdy jsme v dálce spatřili skupinu skialpinistů. Čtyři malé tečky na protějším svahu, blížily se směrem k nám. Zastavili u nás, byli to Němci. Po rychlém pozdravu ze staršího muže vypadla anglicko-německá věta: „See lost eispickel?“ Chvíli jsme se po sobě nechápavě koukali, a pak mi došlo, že se ptá na ten ztracený cepín. V naprosté euforii jsem začala křičet, že ho mám, a do toho mu anglicky vysvětlovat, kde cepín ležel, a že jsme ho chtěli odnést na chatu. Nerozuměl mi ani slovo, ale jakmile jsem z batohu cepín vytáhla, celý se rozzářil a začal z kožené peněženky vytahovat eura. Rukama jsem odmítavě gestikulovala a vysvětlovala, že si od něj nálezné nevezmu, že to se na horách nedělá. Myslím, že to taky moc nepochopil. Ale to nevadí, s úsměvy jsme se rozloučili a německá skupinka se od nás pomalými obloučky vzdalovala. Z celé té situace jsem měla vážně radost. Šlapali jsme dál do kopce, okolo nádherných skalních masivů, a v tom jsem si uvědomila, že si ten výstup konečně užívám. Je to zvláštní, jak málo někdy stačí k tomu, aby člověk pustil všechny ty negativní myšlenky z hlavy. Rozhlíželi jsme se za výhledy všude okolo nás – se sluníčkem, bezvětřím a azurem se nám nabízel kýčovitý pohled. Po sedmi hodinách jsme konečně vystoupali k našemu cíli, chatě Triglavski Dom Kredarica. S výškou 2515 m n. m. je Kredarica nejvýše položená horská chata ve Slovinsku. Najdeš ji na plošině těsně pod stejnojmenným vrcholem a přímo nad ní se vyjímá majestátní špice Triglavu (2864 m n. m.).
Legendární slovinská chata však pro mě byla trpkým zklamáním. Němec nám totiž stihl ještě říct, že se nahoře na chatě vaří, a já se na vidinu teplé polévky asi příliš upnula. Otevřeno tam sice bylo, uvnitř ale panovala snad ještě větší zima než venku. A co bylo horší? Nevařilo se. V chatě bylo úplně mrtvo. Zřejmě jsme si s Němci zase nerozuměli. Nezbylo než vytáhnout poslední zbytky svačiny a zajít si na záchod alespoň dopustit vodu. Ať už máš orientaci v terénu jakoukoliv, na toalety bys tam určitě trefil. I bez cedulí, jen podle zápachu. V suterénu chaty se pak místo klasických záchodů s příjemným plastovým prkýnkem nacházejí jen kovové latríny, umyvadla jsou zrušená a voda neteče. No nic, dneska už mě nic nepřekvapí. Sundáváme z lyží pásy a rozjíždíme se dolů. Svahy mezi skálami jsou dostatečně široké a ideálně prudké.
Celý článek vidí pouze předplatitelé
Odemkni si všechny články zakoupením předplatného. Pokud předplatné máš, přihlas se.
Vyřídit předplatné přihlásit se