Severní hřeben Piz Badile za 43 minut

Severní hřeben Piz Badile za 43 minut
S těmi rekordy v lezení se nějak roztrhnul pytel. Nejdřív Dani Arnold dokončil svůj projekt severních stěn speed sólo, hned na to svůj projekt na Tre Cime zrealizoval Simon Gietl a už tady máme další rychlostní pecku. Severovýchodní stěnu Piz Badile si v rámci desetiletého zdolávání severních stěn Alp dal právě i zmiňovaný Dani Arnold, kdy jí prosvištěl v roce 2016 Cassinovou cestou za 52 minut. No a Piz Badile má krom této 900 metrů vysoké kompaktní žulové stěny také nádherný, horskými živly jako ostřím nože vytvarovaný severní hřeben, který si o nějaký ten rychlovýstup vyloženě říkal.
Cestu dlouhou 1200 metrů s převýšením 700 metrů v obtížnosti 5a poprvé vystoupili 4. srpna 1923 švýcarští horolezci Walter Risch a Alfred Zürcher. A tuto přirozenou a jasnou linii, která patří mezi jednu z nejkrásnějších a také nejvyhledávanějších cest v celých Alpách si vzal do parády třiceti osmi letý Filip Babicz, polský horolezec žijící dlouhodobě v Itálii.
Do cesty Filip nastoupil ze sedla ve výšce 2590 m n. m. v jednu hodinu po obědě s absolutním minimem vybavení. Lezečky, magnézium, dvoje hodinky (jedny na zápěstí a druhé jako rezervní v kapse), kraťasy, tričko a energetický gel. Vše dohromady vážilo pouhých 1,1 kg. Cestu znal velice dobře, protože výstupu z minulého pátku předcházelo sedm předchozích přelezů. Mezi prvním kontaktem se skálou na nástupu a vrcholem, kdy už se nedalo lézt dál, uběhlo přesně 42 minut a 52 sekund!
Severní hřeben Piz Badile za 43 minut
Je pravdou, že Filip Babicz není v podobných akcích žádným nováčkem. Hned dva zajímavé zářezy zaznamenal minulý rok, kdy se v létě 2020 pohyboval v oblasti Mont Blancu. Nejprve si dal sólo Integralissima de Peuterey, což je hřeben z italské strany vedoucí až na vrchol Mont Blancu a v roce 1973 ho za tři dny vylezli němečtí horolezci Gottlieb Braun-Elwert a Rudi Kirmeier. Suma sumárum se jedná o výstup dlouhý 8000 metrů s převýšením 4000 metrů a 900 metry slaňování, ne nadarmo je tedy označován za nejdelší hřeben v Alpách. Filip Babicz ho v technicky náročném vysokohorském terénu absolvoval za neskutečných 17 hodin! Další výjimečný čas si pak, ale na výrazně kratší trati, zapsal na jižním hřebenu Aiguille Noire de Peuterey (3773 m). Z Col des Chaussures na vrchol má tato, také velice oblíbená a frekventovaná cesta vylezená za dva dny v roce 1930 Karlem Brendeletem a Hermannem Schallerem „pouhých“ 1032 metrů. Filip Babicz se s cestou popasoval v čase 1:30:14!
Severní hřeben Piz Badile za 43 minut
Krom toho je tato Polská mašina také výborným drytoolistou, kdy má v téhle zajímavé a mnohými odsuzované a nepochopené disciplíně třeba první volný přelez 97 krokové cesty Uragano Dorato za D15 v oblasti Bus del Quai, kterou lezl 28 minut, stejně jako přelez svého vlastního projektu Ade Integrale v obtížnosti D15+. Tohle už je ale ultra darda. V cestě skryté v podzemí italské jeskyně Gran Borna udělal na 70 metrech celkem 165 kroků a přelez mu trval 46 minut. Co dodat, asi dost hustej týpek.
Více na Facebookovém a Instagramovém profilu Filipa Babicze