8. 1. 2021
zpět na novinky

Stalingrad v Karwendelu

Vydáno: 8. 1. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Stalingrad1

Martin Feistl začal letošní zimní sezónu opravdu ve velkém stylu. Nejprve v listopadu s Davidem Bruderem udělali první opakování a zároveň první čistý přelez velkolepé a velice těžké cesty Sagzahn verschneidung ve Valsertalu, kterou v roce 2018 vylezli David Lama a  Peter Mühlberger.

 

Stalingrad3

Jen o pár dní později Feistl, tentokrát se Svenem Brandem pokračoval ve svém zimním tažení, opět ve Valsertalu, v severní stěně Sagwandu. Zde vylezli prvovýstup 24 Hours of Freedom, který je napřímením cesty Rampenführe (1925, Josef Harold a Helmut Scharfetter) a první dvě délky sledují cestu Schiefer Riss, kterou v březnu 2013 vylezli Hansjörg Auer, David Lama a Peter Ortner.

Po tom, co se Feistl takto hezky rozehřál, se vrhnul spolu s Davidem Bruderem těsně před Vánoci, 20. a 21. prosince 2020, do výrazného kuloáru mezi vrcholy Grubenkarspitze (2.663 m n. m.) a Plattenspitze (2.492 m n. m.) v Karwendelském masivu v Rakousku. Zde se jim podařilo vytyčit něco, co označují jako „Kingline“. O tento kuloár se už v roce 1992 neúspěšně pokoušeli Franz Prechtold a Frank Weiser, kdy museli po pádu v páté délce ustoupit. David Bruder pak tuto 1000 metrů dlouhou linii poprvé prozkoumal v dubnu 2016 a v roce 2018 v ní dal dva neúspěšné pokusy s Florianem Huebschenbergerem.

Bruder a Feistl vyrazili krátce před půl 9 ráno, kdy paralelně vylezli první dvě délky v ledu, než se navázali. I přesto, že led nad nimi připomínal spíše vertikální ztvrdlý sníh a i do kvalitního firnu to mělo hodně daleko, tak pokračovali a Feistl se dobrovolně ujal vedení v páté, převislé a s obtížností WI7, M6 také klíčové délce. „Nikdy jsem nebyl tak pohlcen lezením, jako na těchto 50 metrech, s neustále se vracející myšlenkou, že by to mohla být moje poslední délka v životě, “ vysvětlil Feistl a dodal k tomu: „Bez sebevražedných tendencí by se člověk neměl do něčeho takového pouštět příliš často.“

Po přelezení této délky pokračovali stále dál nahoru až hluboko do tmy. Ke svému zděšení si ve 20:45 uvědomili, že ještě zdaleka nejsou na konci cesty a místo toho se nad nimi tyčí zdánlivě nepřekonatelná stěna. Ani jeden se však nechtěl vrátit zpět a tak Bruder, který cítil Feistlovu neochotu navázat se na ostrý konec po psychicky vyčerpávající klíčové délce, tento druhý crux cesty přelezl. Pouhých 20 metrů vysoká, zato však rozbitá a špatně zajistitelná délka za WI6/M6 mu zabrala dvě hodiny a došlo nakonec i na technické lezení za A1. Po překonání tohoto problému už je čekal překvapivě snadný terén a na hřeben se dostali 23:30. Sestoupili slaněním cestou.

Novou cestu nazvali Stalingrad a popisují ji jako „drsnou alpskou klasiku“.

Foto: David Bruder, Martin Feistl

Podle: https://www.planetmountain.com

Stalingrad2

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu