
Sedák a lezečky Vertika

Sedák a lezečky Vertika
Lezečky Vertika Soft od firmy Simond, která patří pod Decathlon, mě velice příjemně překvapily (tedy až na jeden drobný aspekt, který zmíním na konci). Krom úplných lezeckých začátků, kdy jsem své první vertikální krůčky dělal v tom nejlevnějším, co se na začátku 21. století u nás dalo koupit a co jsem si jako student mohl dovolit, jsem téměř celý svůj lezecký život – rozuměj něco přes 20 let – solidní konzerva, lezl v jednom jediném, velmi známém modelu lezečky, který je proslulý svou měkkostí. Stejně tak i velikost si celou dobu držím stejnou (nejsem zase takové eso, abych měl od jednoho modelu tři velikosti a střídal je podle toho, do jaké obtížnosti zrovna nalezu). Tudíž by ses mohl domnívat, že nemám úplně moc s čím srovnávat. Opak je však pravdou. Vertika Soft mi můj oblíbený model velice připomíná. Je nazouvací, s jedním sucháčem navíc, nejedná se o žádný progresivní tvar, který by měl tendence lámat chodidlo a prsty do nepřirozených úhlů, a skvěle mi drží na noze. Vyzkoušel jsem ji na moravském písku (tření) i slovenském vápně (malé stupy) a musím říct, že výborně přilnavý XS GRIP Vibram® má opravdu něco do sebe. Na webových stránkách Decathlonu se píše, že testování ukázalo průměrné opotřebení gumy na špičce za šest měsíců a dále uvádějí, že právě velmi přilnavá podešev se především na umělé stěně opotřebuje velice rychle (logické). Nemůžu soudit – na umělé stěně se téměř nevyskytuju, ale na skálách při víkendovém lezení mi lezečka vydrží určitě déle než půl roku. Pravděpodobně se tak stane plnohodnotnou konkurencí mého oblíbeného modelu, navíc stojí úplně stejné peníze. Obrovskou výhodu pak vidím v tom, že Decathlon bude do budoucna nabízet opětovné podražení přímo u nich, tj. při opravě by nemělo dojít k výraznějším změnám tvaru, což se občas stává, když si botu necháš podrazit jinde než u výrobce. A teď k tomu jedinému „ale“. Už víckrát jsem se setkal s tím, že mi věci od Simondu velikostně prostě úplně nesedí, viz můj poslední test na bundu Sprint v letošním čísle 204. Dokud to bylo pouze oblečení, sváděl jsem to na mou vydavatelsky vypapanou postavu, která už má dávno daleko do lezeckých 60 kg před 20 lety. Ale lezečky?! Normálně lezu ve velikosti 39,5, ale tuto velikost modelu Vertika Soft jsem na nohu prostě nenarval a k testování jsem si vybral velikost 41, tedy o číslo a půl větší. Rozhodně tedy doporučuji si lezečky, ostatně jako jakékoliv jiné boty předem zkusit! Pro úplnost ještě dodám, že jsem měl k dispozici pouze pánský model – ten dámský by měl být dělaný na jiném kopytu, které zohledňuje drobné rozdíly ve fyziognomii mezi pánským a dámským chodidlem.
A co sedák Vertika od Simondu? Dobře, přiznávám, že na rozdíl od lezeček jsem v oblasti sedáků velice přelétavý a za dobu co lezu po skalách, horách, v zimě i v létě jsem jich vyzkoušel nepočítaně. Časem jsem si zvykl mít více sedáků – něco low cost a obyčejného na příležitostné lezení na stěně, jiný sedák na skály a zase jiný, s výrazně větším bederákem a dvěma přezkami do hor nebo na ledy. Můžu tedy srovnávat. Na webu Decathlonu se píše, že se jedná o „technický úvazek do prudkých (co to je?) stěn a skal a na alpinismus“. Já bych si ho však do velké stěny nebo do hor nevzal. Trochu narážím především na evergreen problému s velikostí, protož aktuálně je v ČR největší L a tu jsem měl také k dispozici. V mém případě tato velikost však s fleeskou a goráčkou nepřichází vůbec v úvahu. Navíc jsem rozmlsaný a do hor beru opravdu jedině dvoupřezkový sedák, který umožní stejný přístup ke všem materiálovým poutkům. Zajímavým řešením jsou ale nohavičky, které se dají pomocí malé přezky na gumovém pásku nastavit, aby ideálně obepínaly stehno. Dva popruhy pro zavěšení materiálových karabin jsou fajn, ale ani jeden ze tří typů materiálovek co mám doma, jsem do něj nedostal. Možná má Simond nějaké speciální, které do toho očka sedí. Velmi pozitivně však musím hodnotit materiál, ze kterého je celý sedák vyrobený – z vnější i vnitřní strany je velice příjemný, což u sedáků nebývá úplným standardem (nosit některé sedáky na nahých bedrech je občas opravdu za trest). Měl jsem vlastně poprvé v ruce také ženský model nějakého sedáku a musím přiznat, že v tomto směru ušel vývoj od klasických unisex sedáků opravdový kus cesty. Ženský model sedáku Vertika je svým tvarem bederáku opravdu přizpůsobený ženské postavě, výborně respektuje především tvar boků, zkrátka mojí dceři seděl skvěle. Kdybych měl být velký rýpalista, zmíním že mužská verze velikost M váží při srovnání např. s českou konkurencí o 80 g více…
Suma sumárum: jsem velice zvědavý, co lezečky Vertika Soft udělají třeba po roce lezení, a sedák Vertika si s dcerou necháme na skalky, abychom k sobě pěkně ladili.
Text a foto: Martin Stolárik