25. 1. 2021
zpět na novinky

Těžký prvovýstup po vlastním

Vydáno: 25. 1. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Riegler Skinwalker

Jihotyrolský lezec Florian Riegler vylezl novou cestu Skinwalker nedaleko Bolzana. Jedná se o těžkou, tradicionalistickou linku, odspodu jen těžko viditelnou, kterou objevil Florianův bratr pouhých 9 km od jejich domova. Florian vůbec nevěřil, že by se nějaká tak krásná a volná potencionální linie mohla nacházet jen takový kousek od jeho dveří a okamžitě mu bylo jasné, že tuhle spáru prostě musí vylézt. Nebylo to však zdaleka tak jednoduché. Nejprve intenzivně pracovat na tom, aby vůbec byl schopný spojit všechny těžké a velice technické kroky. V některých místech se jen stěží byl schopný ve spáře udržet. K jištění navíc mohl používat pouze ty nejmenší friendy, které do měkké, porfyrické horniny nebyly úplně ideální.

9. ledna šel Florian společně s Michelem Camitem dát ostrý pokus. Byl neskutečně chladný den, slunce se neustále schovávalo za mraky a přelez se nedařil. Na konci dne si Florian řekl, že alespoň nechá přítele Luigiho, aby natočil pár zajímavých záběrů a do cesty ten den nalezl naposledy bez jakéhokoliv očekávání. A najednou byl nahoře!

„Těch 25 metrů je tak za 8a, možná 8a+, prostě nevím. Ale to vůbec nevadí. V tomto případě je krása cesty mnohem důležitější, než její obtížnost. Prostě Kingline, jen co by kamenem od domova dohodil!“

Riegler Skinwalker

Florian Riegler (*1982) začal s lezením už ve třinácti letech. V roce 2006 s bratrem Martinem vylezli prvovýstupu na Zwergenkönig (IX, 400 m) na Rotwand. Cesta údajně dosud nemá opakování. V roce 2010, opět se svým bratrem udělal první zimní opakování cesty Schachmatt (M10+, 55 °, 1000 m) na Königspitze (skupina Ortler). Zapsal se i do světové kinematografie, kdy v roce 2012 hrál mladého Reinholda Messnera ve filmu Messner (jeho bratr Martin si zahrál Günthera Messnera) a v roce 2015 dubloval Joshe Brolina v hollywoodském filmu Everest. Florian Riegler se živí jako farmář na rodinné farmě s vinicemi a ovocnými sady v Bolzanu, je ženatý a má dvě děti.

Foto: Michael Maili

Více na: www.florianriegler.com

Podle: www.palnetmountain.com

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu