Týdenní lezecký výcuc #11

Bouldering
Everett Sloane (22) z USA zopakoval v malé oblasti The Scoop v Coloradu boulder Traffic za 8C od známého amerického bouldristy Griffina Whitesidea. Už minulou sezónu měl tento dvaceti krokový problém na spadnutí, ale teprve letos a hned při první návštěvě to padlo.
Nicolai Užnik (22) v rodném Rakousku navštívil nejen ledový, ale také bouldrový ráj Maltatal. Zde se podíval na zoubek jedné z místních klasik, málo lezený boulder od Klema Loskota (48) s názvem Emotional Landscapes za 8C. Boulder, který Nicolai poprvé zkoušel už v roce 2019 a tehdy to viděl absolutně bez šance, byl tím nejtěžším, co loňský mist Evropy v boulderingu vylezl. A to nejen po stránce obtížnosti, ale také psychiky. S ohledem na to, že se nedávno odlomil kousek chytu v prvním kroku, tak si Nicolai myslí, že by si Emotional Landscapes zasloužil plusko navíc.
Bouldering
Na videu níže se pak můžeš podívat, jak Emotional Landscapes leze sám autor, legenda Maltatalského boulderingu Klem Loskot před 21 lety. Ten boulder Emotional Landscapes v roce 2002 ohodnotil velice opatrně na 8B+.
Sportovní lezení
William Moss (18) vylezl prvovýstup Best Things in Life Are Free za 9a v americké oblasti Trapps, což by asi nebylo tak zajímavé, kdyby k obtížnosti nepřidal R. Jedná se o původně technickou cestu Best Things in Life Aren’t Free, která má dole dva nýty, ale ty jsou ještě v lehkém a pak už lezení pokračuje čistě po vlastním, s odlezy a ještě s možností pádu s fatálními následky. Pokud se obtížnost potvrdí, tak se dá mluvit o nejtěžší tradicionalistické cestě na světě!
Týdenní lezecký výcuc #11
Jakob Schubert (32) strávil loni v listopadu čtyři dny zkoušením cesty DNA od Sebastiéna Bouina (29) ve Verdonu. Seb ji vylezl také loni a mělo by se jednat po cestě Silence ve Flatangeru teprve o druhé 9c na světě. Jakob má zatím o cestě jasno. Těžší než 9c to určitě není, ale také to není lehčí než 9b+. Hodnotit ale bude až po přelezu. A jestli to bude letos, na to není schopný odpovědět.
Hory
Kdo sleduje náš Rozhled pravidelně, tak stálicemi ve světě extrémních sjezdů jsou Christina Lusti Lustenberger (38) a Andrew McNab (38). Těm se aktuálně podařil nejen prvovýstup opravdu strmým kuloárem na vrchol Mount Niflheim (2857 m n. m.) v pohoří Monashee Mountains v Britské Kolumbii v Kanadě, ale především prvosjezd tímto kuloárem, ve kterém jsou pasáže se sklonem až 45°.
Týdenní lezecký výcuc #11
V červnu loňského roku vylezli francouzští alpinisté Christophe Ogier, Victor Saucede a Jérôme Sullivan během pěti dnů 1600 metrů dlouhou cestu The Crystal Ship v jižní stěně Pumari Chhish East (6850 m n. m.). Tento vrchol se vypíná nad ledovcem Hispar v Pákistánu a do té doby nebyl nikdy předtím vylezen. Aktuálně se můžeš podívat na dokument o tomto fantastickém prvovýstupu v čistém alpském stylu.
Nejlepší na konec
Jesse Dufton z Velké Británie je opravdový bojovník. Na skalách lezl odmalička. Jeho otec ho to začal učit už v jeho dvou letech. Svou první cestu na skalách vytáhl v 11 letech, kdy už měl pouze 20 % vidění centrálního, viděl rozmazaně a periferní vidění neměl vůbec. Viděl dost na to, aby založil jištění, ale ze země cestu neviděl. Během studií se jeho zrak ještě zhoršil, ale to ho nezastavilo. Např. v roce 2017 odjel na expedici do Grónska, kde v -20 stupních se spolulezci udělal dva prvovýstupy na dosud panenské vrcholy.
Nejlepší na konec
Zrak se mu stále zhoršuje a teď vidí už pouze skvrny světla. Ruku, kterou si mává před obličejem nevidí, ale přesto závodí jako paraclimber a miluje britské tradicionalistické lezení na gritu. V roce 2019 vylezl známou věž Old Man of Hoy ve Skotsku, všechny délky tahal on.
Nejlepší na konec
Zatím poslední vertikální dobrodružství zavedlo Jesse do Maroka, kde spolu s přáteli vylezl v marockém Atlasu na Heavy Rock sto metrový prvovýstup Eye Disappear za 4b. Ze země a jak Jesse říká, „non-sight”!
Více se můžeš o tomto nevidomém lezci dozvědět na jeho webových stránkách.