Týdenní lezecký výcuc #12

Bouldering
Giuliano Cameroni (25) zažil fantastický den ve Valle Bavona ve Švýcarsku, kdy se mu podařilo vylézt hned dva bouldry v obtížnosti 8B+, a to Ninjustsu a Fight Club. Druhý jmenovaný se Giulianovi táhnul skoro čtyři roky. Byl už u objevení bouldrou Jimmy Webbem (35) v roce 2019, ale nestihnul ho vyzkoušet. O rok později v něm strávil pět nebo šest dní, ale neměl žádné nákoleníky, se kterými je boulder proveditelnější. V roce 2022 boulder jako první přelezl Shawn Raboutou (24) a Giuliano se letos vrátil s Davem Graham (41), ten mu ukázal, jak na to a bylo posekané.
Carlo Traversi (34) z USA, který vylezl svoje první 8C v roce 2011 aktuálně zopakoval v Chironicu bouldr Dave Grahame From Dirt Grows The Flowers za 8C. Zde byla historie přelezu ještě delší, kdy první pokusy realizoval už začátkem roku 2013 a teprve nyní desetiletou eskapádu dokončil. Carlo Traversi je jedním z nejlepších univerzálních lezců na světě, má krom těžkých bouldrů přelezeno několik cest v obtížnosti 9a+, druhý přelez první tradicionalistické cesty za 8c+ – Meldown od Beth Rodden, s Kevinem Jorgesonem pracoval na přelezu The Dawn Wall ve stěně El Capitana a stále také závodí.
Týdenní lezecký výcuc #12
Aidan Roberts (25) je jednou z významných mladých osobností britského boulderingu. Níže se můžeš podívat na jeho fantastický video portrét. Pokud ne tohle, tak už tě nenamotivuje vůbec nic.
Sportovní lezení
Matjaz Zorko (30) udělal teprve čtvrtý přelez cesty Malvazija za 8c+ ve Dvigradu (Slovinsko). A co že je zajímavého na „nějakém“ 8c+? Ono to je 8c+ z roku 1988 od nikoho jiného než legendárního Maurizio „Manolo“ Zanolly (65)! To samo o sobě mluví za vše, protože to nebude žádná atletická převislá darda, ale kolmice bez chytů. Manolo cesty kdysi ohodnotil za 8b+, ale poté, co ji jako první zopakoval teprve v roce 2010 Cody Roth (34), okamžitě navrhnul 8c+. Spekulovalo se o tom, že se některé chyty vylomily po Malově výstupu a některé pak ještě během Codyho pokusů. Letos v únoru přidal druhé opakování Ale Zeni (31), který potvrdil obtížnost a Matjaz, který má teď cestu přelezenou čerstvě s 8c+ souhlasí.
Americká lezkyně Anna Hazlett, známá jako Anna Hazelnutt, o které jsme už několikrát psali v souvislosti s krutými přelezy tradicionalistických cest v UK aktuálně přidala další neskutečnou dardu. V Rakousku na Bürser Platte zopakovala legendární cestu od Beata Kammerlandera Prinzip Hoffnung, tradicionalistickou, čtyřicet metrů dlouhou linii v plotně za 8b/8b+. Zařadila se tak mezi nemnoho žen, které cestu vylezly, a jsou jimi Barbara Zangerl (2014) Nadine Wallner (2019), Madeleine Cope (2019), Lena Marie Müller (2020) a poslední byla v loňském roce Luisa „Lulu“ Deubze, se kterou bude velký rozhovor v připravované Montaně 204, která je právě v tiskárně.
Týdenní lezecký výcuc #12
A i v této části si dáme jedno inspirativní video. Nádherná, a především nemírně talentovaná Margo Hayes (25), o které jsme psali už v Montaně 6/2017, hledá sama sebe v domovské oblasti Rifle.
Hory
Sarah Haase a Daniel Ladurner vylezli pravděpodobně poslední možnou zimní linku v sektoru Gorz, v italské dolině Bletterbach v Jižním Tyrolsku. Letos snad poprvé rampouch narostl do takových podmínek, aby byl lezitelný. Nová cesta Fossil za M7+ WI4 se nachází vlevo od známé cesty Erfrischend Eisig a v blízkosti dalších cest Eisgeist a Eistänzer. Slunce do ní začíná svítit už v pozdním ranních hodinách, tak je třeba si příští rok kvůli případnému opakování opravdu přivstat. Cesta je jištěna nýty a kvalita skály odpovídá zrovna té dané vrstvě, ve které se nacházíš. První délka je čisté M7+, druhá pak M7 WI4 a dá se pokračovat ještě čtyřicet metrů ledu někde kolem WI3+.
Nejlepší na konec
Španělský horolezec Carlos Soria Fontán (84) začal se sbíráním Koruny Himálaje trochu pozdě. I přesto, že v horách se pochybuje už 70 let, první osmu, Nanga Parbat, vylezl teprve v 51 letech. Následovaly K2 (69 let), Makalu (69 let) – sám a s trochou kyslíku navíc, Gasherbrum I (70 let) – bez kyslíku, Manaslu (71 let), Lhotse (72 let), Kanchenjung (75 let) a Annapurna (77 let). Zůstávají mu tak poslední dva kopce – Dhaulagiri a Shishapangma. A Dhaulagiri je opravdu trochu zlá, protože na ni jede už po čtrnácté, nejvýš ho pustila v roce 2017 do výšky 8050 metrů, ale vrchol mu zatím nedopřála. Dohromady na této hoře strávil více jak rok a půl života. Trochu posedlost? Možná, ale také obraz nehynoucí vůle a vášně.
Týdenní lezecký výcuc #12
Carlos samozřejmě vystupuje vždy normálními cestami, používá kyslík i výškové nosiče, ale je to prostě s ohledem na jeho věk pochopitelné, vždyť je to nejstarší himálajista vůbec a jeho aktivní přístup k životu si zaslouží obrovský obdiv a respekt. Navíc vše realizuje bez jakýchkoliv sponzorů a veřejných sbírek!