Týdenní lezecký výcuc #6

Bouldering
Britský lezec William Bosi (24), který se zaměřuje především na sportovní cesty, se začíná úspěšně posouvat také v boulderingu. Po tom, co přelezl šest bouldrů za 8B nebo 8B+ se mu teď podařil Flash nového bouldru v Allgäu v Německu. Ani nečekal, že by to na Flash dal, ale stalo se a Graceland je na světě. S obtížností je opatrný, prý něco mezi 8B a 8B+, ale právě s ohledem na Flash přelez nechce úplně hodnotit a raději prý počká na další opakování.
Thijs van Delden (22) vylezl ve Fontainebleau známé 8C The Big Island. O lezení v této legendární boulderingové oblasti říká, že to je z 50 % o fyzičce a z 50 % o podmínce. Proto si na tu podmínku počkal, kdy teď v zimě strávil ve Fontáči tři týdny. Vyplatilo se a Thijs, který leze od svých 12 let si tak mohl zapsat svoje první 8C. A jeho návod na úspěch? Během týdne 5-6x trénink maximálně dvě hodiny na Kilterboardu nebo spray wallu, o víkendu bouldering venku a k tomu stíhá ještě studovat, pracovat, číst a hrát šachy.
Týdenní lezecký výcuc #6
Japonský boudrista Ryuichi Murai (28) se letos poprvé vypravil do Red Rocks nedaleko Las Vegas a velice rychle vylezl známý boulder z roku 2018 od Jimmyho Webba – Sleepwalker. Všechny kroky vyřešil už druhý den a osmý den to tam poslal. Není to zdaleka jeho první 8C+, má za sebou třeba přelezy svých vlastních bouldrů United a Floatin v Mizugaki v Japonsku.
Jeho běžný tréninkový týden vypadá následovně: 2-3x týdně spray wall, silový trénink s bouldry kolem 8A, kruhový trénink v 7B-7C, visy a shyby na Beastmakeru 2000, a když zrovna neleze, tak dělá doma plank. A jeho další cíl pro návštěvu USA je prý jasný a logický – Sitstart Return of the Sleepwalker za 9A od Daniela Woodse, který už nestihnul vyzkoušet.
Sportovní lezení
Stefano Ghisolfi (29) konečně jako první přelezl cestu, kterou v posledních měsících zkoušel třeba právě Will Bosi, nebo Jacob Schubert a i náš Adam Ondra. Cesta Excalibur, která byla vynýtována Christianem Dorigattim a Morrisem Fontanarim, vede ve 40stupňovém převisu nedaleko vesničky Drena kousek od Arca. Jedná se o krátkou, neuvěřitelně intenzivní cestu o 18 krocích po velmi malých chytech a je svým charakterem zcela odlišná od ostatních 9b, 9b+ a 9c. Už nyní se prý nabízí prodloužení cesty, dalo by se podle Stefana začít níže po svahu a přidat další tři až čtyři těžké kroky. Cesta Excalibur je aktuálně jednou z nejtěžších cest v Itálii a nejtěžší cestou vůbec v celé oblasti Arca.
Španělský lezec Jorge Díaz-Rullo (24) vylezl svůj projekt v Margalefu v sektoru Raco De La Finestra a navrhnul mu obtížnost 9b+. Jedná se o spojení dvou již existujících cest Mejorando imagen a Samfaina. Novou cestu pojmenoval Mejorando la Samfaina a pokud se obtížnost potvrdí, byl by teprve osmým lezcem, který tuto obtížnost vylezl. Do této VIP skupiny patří samá známá jména: Adam Ondra, Stefano Ghisolfi, Seb Bouin, Alex Megos, Chris Sharma, Jakob Shubert a Sean Bailey.
Hory
Italští horolezci François Cazzanelli, Emrik Favre a Stefano Stradelli vylezli ve východní stěně Mont Blanc du Créton (3406 m n. m.) novou, 600 metrů dlouhou mixovou cestu Sognando l'inimmaginabile v obtížnosti WI 4+ M7. Jedná se prý o velmi příjemný, ale místy poněkud náročnější výstup. Cestu, ve které nechali všeho během výstupu všeho všudy čtyři skoby na štandech, už stihli zopakovat Giovanni Ravizza, Carlo Filippi a Michele Tixi a podle nich je to absolutní klenot.
Týdenní lezecký výcuc #6
Jiní italští horolezci Alessandro Baù, Claudio Migliorini a Francesco Ratti za sebou nechali prvovýstup Wake Up ve východní stěně Aguja Guillaumet v masivu Fitz Roy na opačném konci světa v Patagonii. Podmínky obecně byli velmi špatné. Už jen nástup ve 3:30 komplikovalo velké množství sněhu. Ve stěně se zaměřili na jasný systém spár, který je v obtížnosti 7a/A2 dovedl na jižní vrcholový hřeben. Věci na bivak neměli, tak pokračovali celou noc v sestupu a po neuvěřitelných 30 hodinách se vrátili zpět do Piedra Negra.
Nejlepší na konec
Jo Nesbø (62), současný norský spisovatel a jeden z nejprodávanějších autorů kriminálních románů na světě je také vášnivým lezcem. Ale nejen to. Původně vystudoval ekonomii a finanční analytiku, pracoval jako makléř a finanční analytik v největší makléřské společnosti v Norsku, ale také jako novinář nebo taxikář. Je velmi úspěšným hudebníkem, skladatelem a zpěvákem. S mladším bratrem Knutem založili vlastní skupinu Di Derre a stali se idoly norské rockové scény s rekordním počtem prodaných alb a až 180 odehranými koncerty ročně.
Psaní románů se Jo Nesbø začal naplno věnovat v roce 1997 po smrti svého otce, kdy si uvědomil, že chce do konce svého života stihnout napsat román. Těch napsal nakonec celou řadu, jen z kriminální série s ústřední postavou Harryho Hola u nás vyšel už dvanáctý díl a na světě prodal Jo Nesbø už více než 50 miliónů knih přeložených do více než 50 jazyků.
Ale zpět ke sportu a lezení. Už ve věku 17 let se Jo Nesbø poprvé objevil v Premier Soccer League v Norsku, ale zranění velice brzo zastavilo jeho sen o dráze profesionálního fotbalisty. Sportoval a udržoval se však celý život a ve věku 50 let propadl kouzlu lezení. Začal opravdu intenzivně trénovat několikrát týdně na stěně a velice rychle se vypracoval až na obtížnost 7b+. To mu však nestačilo a v 59 letech si dal za cíl, že do dvou let vyleze cestu za 8a. Trvalo mu to sice o rok déle, ale svůj sen si splnil, když na výjezdu do Thajska v oblasti Railay přelezl cestu Elephant. Po přelezu prohlásil: „Vzhledem k mým starým kostem a omezenému talentu je to naposledy, co jsem dal něco tak těžkého na RP, nyní však můžu zahájit svůj výkonnostní sestup s úsměvem na tváři.“