18. 2. 2021
zpět na novinky

Urban Climbing v Edinburgu

Vydáno: 18. 2. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Urban Climbing v Edinburgu

Vše začalo už před rokem. Robbie Phillips se zrovna vracel ke svému zaparkovanému autu, když si všimnul zajímavé betonové konstrukce mostu Meggetland New Bridge přes Union Canal v Edinburgu. Tomuto výbornému, třicetiletému lezci, který má za sebou třeba opakování celé Alpské trilogie (připomeňme si, že se jedná o cesty Des Kaisers neue Kleider od Stefana Glowacze, End of Silence od Thomase Hubera a Silbergeier od Beata Kammerlandera) to nedalo a po bližším prozkoumání ho zaujali na spodní straně mostu stropní spáry. O několik hodin později už byl zpět s kamarádem a plným batohem hexů. Ty si do spáry předpřipravil, dal pokus a nová cesta Troll Toll (E5 6b) byla na světě.

Robbiemu však stropní spára nedala spát a chtěl ji přelézt čistějším stylem. A jediný čistší styl je free sólo nad studenou a kalnou vodou kanálu. Pod most se vrátil za dva týdny jen s lezečkami, mádžem, spárovými rukavicemi a kamarádem na nafukovacím člunu. Nevyhnul se ani vykoupání, ale free sólo přelez cesty Troll Toll se mu nakonec podařil.

Cestou Troll Toll byla v Edinburgu odstartována nová mánie – vyhledávání a přelézání dalších a dalších mostních stropových spár. A kde jsou spáry, tam jsou i Wide Boyz, tedy nerozlučná dvojka Pete Whittaker a Tom Randall. Ti okamžitě vyrazili na sever do Edinburgu, aby cestu Troll Toll zopakovali a následně se s Robbiem Phillisem a Culannem O’Brienem pustili do objevování nové „oblasti“ The Scottish Crack House s jedenácti dvacetimetrovými spárami různých šířek v obtížnosti až do 5.13b.

Celá britská hra ve stropních spárách však stále pokračuje. A nebyl by to jeden z Wide Boyz, tentokrát Tom Randall, aby se nesnažil najít něco „nej“. Nejdelší, nejtěžší, nejširší – vzpomeňme třeba jen na Century Crack (5.14b) v Canyonlands, asi nejznámější a největší počin Peta Whittakera a Toma Randalla v jedné z nejtěžších spár světa. No, i v UK se dá najít nejdelší mostní stropová spára. Nachází se nad kanálem ve Warwicku a Tom Randall zde otevřel cestu Bassline (5.11+/5.12), dal první RP přelez a následovalo i první free sólo.

Urban Climbing v Edinburgu

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu