V 60 letech 35 dní sám ve stěně!

V 60 letech 35 dní sám ve stěně!
Fenomenální bigwallový lezec Marek „Regan“ Raganowicz (60) se vrátil po deseti letech na Baffinův ostrov, kde v roce 2012 spolu s Marcinem Tomaszewskim vylezl na přelomu dubna a května za 24 dní novou cestu Superbalance (VII, A4, M7+) v severní stěně Polar Sun Spire. Letos už 60letý, ale stále při neskutečné psychické a fyzické vitalitě, se „Regan“ vrátil na místo činu, aby posunul bigwallové lezení za polárním kruhem ještě o krok dál.
V 60 letech 35 dní sám ve stěně!
Novou výzvou Marka Raganowicze byl mohutný severní pilíř předsunutý před Polar Sun Spire známý jako Polar Sun Arm. Jeho nová cesta je vlastně variantou cesty Superbalance. Ale v tomto případě si pod slovem varianta musíš představit nejprve prvních 7 dní lezení a fixování spodní části stěny a následných 35 dní přímo ve stěně, kdy nejprve vylezl patnáct délek (620 m) nové varianty, kde postupně vybudoval dva kempy na portaledge, aby se pak napojil na cestu Superbalance a jedenácti délkami (442 m) dolezl na vrchol Polar Sun Arm.
V 60 letech 35 dní sám ve stěně!
Během „Reganova“ výstupy ve stěně panovali opravdu extrémní podmínky. V první týdnech z celkem 59 dní, které strávil zcela sám bez jakékoliv podpory, a dokonce bez satelitního telefonu v odlehlé oblasti Sam Ford Fiord padaly teploty až k -35 °C. Ve stěně pak byly teploty o 5-10 stupňů vyšší, ale naopak v některých koutech a komínech padaly ještě víc pod nulu. Na portaledgi, než rozdělal vařič, měl standardně kolem -25 °C a nejvýš, kam se mu teplotu podařilo vyhnat, bylo -5 °C.
V 60 letech 35 dní sám ve stěně!
Na prvních patnácti délkách umístil Raganowicz pouhé dva nýty, zbytek lezl po vlastním, ale o to bylo sólo lezení náročnější, hlavně pak po psychické stránce, protože místy lezl po doslova shnilé žule a obrovských volných blocích, takže musel být extrémně opatrný a přijmout vyšší míru rizika, což si zrovna u něj lze už jen stěží představit.
V 60 letech 35 dní sám ve stěně!
Novou cestu Marek Raganowicz pojmenoval MikroKozmik Variations a bez ohledu na navrženou obtížnost VII, A4+, M5, která rozhodně nevystihuje všechny útrapy tohoto výstupů, se jedná o mimořádný úspěch, o čemž svědčí i prohlášení samotného protagonisty. Tato cesta daleko za polárním kruhem je údajně výstupem jeho života – nejtěžší, nejnebezpečnější a současně za nejnáročnějších podmínek.
Více na facebookovém profilu Marka Raganowicze
Podle: wspinanie.pl