
Za letním lezením. Do Dalmácie?

Za letním lezením. Do Dalmácie?
Alespoň před přímým sluncem, když ne před vedrem, nacházím útočiště v útrobách starého fotbalového stadionu ve Splitu. Sestupuji po příkrém schodišti a nasávám povědomý pach. Pryž, pot, magnézium. Lezecká stěna. Na chvíli tak unikám ráji vyznavačů tradiční letní relaxace – světu nafukovacích matrací, odpoledních spánků a věčného souboje opalovacího krému se škvařící se kůží. Kvůli překližce tu ale nejsem. Moje přítomnost je oklikou k netradičnímu dobrodružství plnému protikladů.
„Ahoj, hledám Daniho.“
„Prokope! Vítej!“
Za okýnkem vstává snědý Chorvat s povědomým obličejem a skrz mezeru mezi sklem a pultem mi tiskne ruku. Usedáme a řeč hned začíná vířit kolem lezení. Nejprve toho závodního – zrovna totiž nakupují chyty a staví nové profily. Ambiciózní mládež se slušnými výsledky na mezinárodní úrovni potřebuje nejmodernější tréninkové podmínky.
I vrcholové soutěžní lezení dostává v hovoru prostor. Je den před premiérou sportu na olympiádě, já jsem z Adamova rodného města a Dani má s tímto lezeckým fenoménem řadu společných zážitků – od prvního setkání, kdy tehdy přibližně desetiletý Brňák nekompromisně shodil obtížnost jeho projektu (Funky Shit 8a) v nedaleké Paklenici, až po společný výstup vícedélkou Roctrip 8c+, který byl zachycen profesionálním kameramanským týmem, a záběry byly následně vyslány do světa prostřednictvím televizního vysílání. Maje zhlédnutí snímku za sebou, náhle si uvědomuji, odkud tvář naproti sobě znám.
Pak zmiňuji srdceryvnou kombinaci skal, které z kopců nad dalmátským pobřežím útočí na můj dominantní (byť ne perfektní) smysl, a zalykajícího horka. Souhlasí, že jsem ve špatnou chvíli na správném místě, a sám začíná sypat odpovědi na mé otázky dřív, než je vyslovím. „V červnu jsem vždy zahodil matroš a vytáhnul ho až na konci září. Celé léto jsem lezl jen nad vodou,“ odkazuje minulým časem na doby před limitujícím zraněním nohy a otevírá téma, kvůli kterému jsem tady. Od této chvíle mě totiž slovně provádí světem disciplíny známé jako Deep Water Soloing, zkráceně DWS – pohybu po vertikále mořských útesů, kde prvkem zajišťujícím bezpečnost lezce není ani lano, ani přenosná matrace, ale hluboká voda pod špičkami lezeček. Dani Piccini je autorem průvodce pro DWS v Chorvatsku (kterého snadno koupíš v elektronické podobě prostřednictvím internetu), a tak je tím nejpovolanějším zdrojem informací o aktivitě, jenž je pro mnohé suchozemce trochu záhadou.
Za letním lezením. Do Dalmácie?
Tak co, Dani, kdy vyrazíme?
Ve středu tě můžu vzít na moře. Dnes ne, ani zítra, je moc větrno. Lidi, co chtějí na loď, sice často řeknou, že vítr jim nevadí, ale já tu žiju celý život, na lodi jsem býval denně a mám respekt k počasí. Na takovém výletě by nás potkala mořská nemoc nebo něco horšího. Ano, mnozí se diví, že v takovém počasí nechci nikam jet. Po návratu možná i řeknou, že to bylo ok. Ale já nechci, aby to bylo ok. Já chci, aby to bylo perfektní!
Umím si představit, že když sem přijede někdo z ciziny a vidí zdejší moře, nabyde dojmu, že se mu nic nemůže stát – je tak klidné, vstřícné. Dějí se kvůli tomu nehody?
Každou, fakt každou bouřku! A tu v létě máme průměrně jednu za týden. Rychle přijde a rychle zase odejde, ale za těch patnáct dvacet minut nadělá spoušť. Desítky lodí se rozbijí o útesy. Prásk! Zranění lidé, mrtví lidé, utopení lidé. To se děje každý týden. A lidi se diví! „Jak je tohle možné?“ Koukáš na moře z pláže a směješ se – jak se tu může někdo utopit? V porovnání s oceánem je legrační. Vem si například zdejší příliv a odliv. To je vtip! Všechno prostě vypadá tak přátelsky. Ale pak přijde bouřka…
Vítr je to první a nejdůležitější, co sleduješ?
Ano, vždycky. A dnes máme jižní vítr a ten s sebou nese velké vlny. Když tě vlna pošle na skálu, pořežeš se. To není žádná zábava.
Je pronájem lodi ten nejlepší způsob, jak si zde užít DWS?
Určitě, ale je to strašně drahé. Dostaneš se všude, máš ubytování, máš dopravu, ale doporučil bych to mimo hlavní sezónu. Ceny vyletí v létě strašně vysoko.
Ty jsi to už naťukl – v létě jen nad vodou. Je to běžný přístup v rámci místní lezecké komunity?
Je, protože jinam na skály to teď prostě nejde, snad jen Markezina Greda přichází v úvahu. Ovšem pro všechny to neplatí. Deep water solo je velice specifická, selektivní aktivita. Je to lezení, voda a slunce v jednom. A to je velmi těžké skloubit. Slunce s vodou ti vysají energii, potí se ti ruce, kvůli mokru ti to klouže. To je opak podmínek, o které běžně při lezení usiluješ, takže ne každý si to zamiluje. Příklad za všechny je můj slovinský kamarád, opravdová legenda, chlap, co navrtal přes tisíc cest a svého času závodil na nejvyšší úrovni. Nevylezl ani metr, prý: „Tohle není pro mě.“ Jak je to možné? Může za to voda? Sůl? Horko? Nevím, prostě ho to štvalo.
Celý článek vidí pouze předplatitelé
Odemkni si všechny články zakoupením předplatného. Pokud předplatné máš, přihlas se.
Vyřídit předplatné přihlásit se