Nejtěžší sektor světa? Možná ho najdeš za Brnem

2x 9c, 1x 9b+, 3x 9b, 2x 9a+, 6x 9a. Porovnáš-li potenciál linií o obtížnosti 9a a vyšší s rozlohou místa, vyjde ti, že nejtěžší oblast světa není Flatanger, Oliana ani Céüse. Spíše to vypadá, že první místo náleží Býčí skále v Moravském krase. 196. vydání Montany ukáže, jak dovede být lezení rozmanité a obohacující.

koupit hned

Z krasu pro světa krásu

Lukáš „Asu“ Abt a Adam Ondra strávili na Býčí skále kus podzimu a padaly nejen volné přelezy starých hákovaček, ale také úplné nové linie a nadějné pokusy v dardách, v nichž chyty a stupy téměř nenajdeš. A když, tak takové ty krasové. Znáš to – tření jako když leštíš zrcadlo. Každopádně „Býčina“ má v sobě pořádný kus historie i jisté magie. Asu s Adamem ti ji ve svém společném článku přiblíží a po jeho přečtení tě to možná přece jen začne táhnout do Krasu. A když tě nepřesvědčí slova těch dvou, tak Pepeho fotky určitě.

A v Krase na dalších stánkách ještě zůstaneš – bouldrovat. Tipy na zimní bouldering ti opět předá Asu s Adamem. 

Zatímco však na Býčí skále nové cesty vznikají, v rakouské oblasti Lorüns se již některé sektory proměnily v suť. Za oběť stále se rozšiřujícímu lomu padly i milníky rakouského sportovního lezení – například Kammerlanderova cesta Zukunftsmusik 8b+ nebo linie Never Mind 8c. Zachranit tradiční a oblíbenou oblast se nyní pokouší Babsi Zangerl a na základě společného povídání vznikl článek, který ti Lorüns a jeho vyhlídky přiblíží.

A pak se přesuneš do Tater. Arno Puškáše ti nemusíme představovat. Ale představíme ti jeho nejkrásnější výstupy a supertúru, která všechny linie propojuje do jednoho non stop podniku. Když se ho na Puškášovu počest pokusil realizovat Vlado Tatarka, zahynul na Ganku. Idea Puškášova ronda ovšem stále žije. 

Dan Podraský tě vezme do stěny asijského El Capitana a provede tě nekonečnými spárami až na vrchol Russian Tower. Mimochodem – kluci téměř kilometrovou stěnou prostoupili za 11,5 hodiny, tedy rychleji než Lynn Hill. A Pavel Paloncý tomu dá na závěr trochu švuňk a představí ti scénu horských rychovýstupů, při nichž začínáš lehkým poklusem v tričku a trenkách a končíš v rukavicích, s mačkami na nohou a srdcem na pokraji exploze.

Přejeme ti povznášející čtení.

montana_logo_k

Předplatné řeší vše

1.

Stránky nasycené lezeckým
životem 6x do roka přímo
ke tvým dveřím

2.

Přístup k placenému
obsahu
na webu a starším
číslům Montany

3.

Automatická připomínka
k prodloužení předplatného

 

© 2024 JTM climb s.r.o. | firla.eu